آموزش علوم چهارم

آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم

آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم

فصل آخر علوم چهارم ابتدایی مهمترین فصل این کتاب است. دروس مهمی در این فصل وجود دارد که نکات زیادی را شامل می شوند. در این مطلب من با عنوان آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم درس های 8 تا 13 این کتاب را به طور کامل آموزش خواهم داد. کافی است 30دقیقه با این مطلب همراه باشید تا تمام مطالب آموزشی و نکات مربوط به این درس را فرا بگیرید. همچنین برای مشاهده جواب فکر کنیدها و آزمایش کنیدهای کتاب نیز می توانید به پاسخ فکرکنیدهای علوم چهارم دبستان مراجعه کنید که به زودی در سایت گذاشته می شود. با من همراه باشید تا باهم آموزش درس 8 را شروع کنیم.

آموزش علوم چهارم دبستان درس هشتم

در این درس به پدیده هایی که در آسمان شب مشاهده می شوند اشاره شده است.

آموزش درس 8 علوم چهارم دبستان

اگر در شب به آسمان نگاه کنیم، نقاط نورانی زیادی را مشاهده می کنیم. یعضی از این نقاط در کنار هم شکل های مختلفی را تشکیل می دهند. در قدیم ستاره شناسان برای این شکل ها نام های خاصی را انتخاب کرده اند. یکی از این شکل ها دُب اکبر (خرس بزرگ) است که شکل آن را در زیر مشاهده می کنید.

دب اکبر

این نقاط نورانی که در آسمان مشاهده می کنیم، در مجموعه بزرگی به نام کهکشان قرار دارند. کهکشانی که در آن زندگی می کنیم، کهکشان راه شیری نام دارد.

کهکشان راه شیری ستاره های بسیاری دارد. خورشید از معروفترین ستاره های کهکشان راه شیری است.

نکته: جرم های آسمانی که از خود تولید کنند، ستاره نامیده می شوند. خورشید نزدیک ترین ستاره به زمین است.

 

آموزش صفحه 71 علوم چهارم دبستان

یکی از مهمترین بخش ها در آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم بخش منظومه خورشیدی است.

زمین به همراه هفت سیاره دیگر به دور خورشید می چرخند. به خورشید و هر چیزی که به دور ان می چرخد، در مجموه «منظومه خورشیدی» یا منظومه شمسی می گویند. در دو شکل زیر سیاره های منظومه شمسی را مشاهده م کنید.

منظومه شمسی علوم چهارم ابتدایی

آموزش صفحه 71 علوم چهارم

نکته: سیاره هایی که به خورشید نزدیک تر هستند، گرم تر هستند. نزدیک ترین سیاره به خورشید تیر (عطارد) است.

به مسیر حرکت سیاره ها به دور خورشید مدار گفته می شود. مدار ها را در شکل بالا به خطوط منحنی مشاهده می کنید.

آموزش زمین سیاره ما علوم چهارم دبستان

در این بخش از آموزش علوم چهارم ابتدایی، به معرفی سیاره زمین می رسیم. زمین سیاره ای است که ما بر روی آن زندگی می کنیم. آب و هوا و خاک دارد و دمای آن مناسب برای زندگی است.

کره زمین

نکته: به دلیل وجود بخار های آب در اطراف زمین و همچنین وجود دریاها و اقیانوس ها، تصویر زمین از فضا به رنگ سفید و آبی دیده می شود.

سال خورشیدی چگونه به وجود می آید علوم چهارم

همانطور که در بالا گفته شد، سیاره های منظومه خورشیدی به دور خورشید می چرخند. از یک دور گردش زمین به دور خورشید که حدود 365 روز طول می کشد، سال خورشیدی حاصل می شود. تقویم کشور ما بر اساس سال خورشیدی تنظیم شده است.

آموزش سال خورشیدی

نکته: سیاره های نزدیک به خورشید در طمان کمتری یک دور به دور آن گردش می کنند. یک یال در سیاره عطارد کمتر از بقیه سیاره ها طول می کشد.

ماه قمری چگونه به وجود می آید پایه چهارم

ماه از همه سیاره ها و ستاره ها به زمین نزدیک تر است. ماه هم به دور خود می چرخد و هم به دور زمین گردش می کند. همچنین به همراه زمین به دور خورشید نیز گردش می کند. ماه از خودش نور ندارد و نور خورشید را به زمین بازتاب می کند. به بازتاب نور ماه مهتاب می گویند. در شکل زیر موقعیت خورشید، زمین و ماه را مشاهده می کنید.

زمین و ماه

در کره ماه هوا و آب وجود ندارد. سطح ماه نیز ناهموار است و تعداد زیادی گودال بزرگ و کوچک در سح آن وجود دارد.

آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم

نکته: گردش ماه به دور زمین حدود چهار هفته طول می کشد که به آن ماه قمری می گویند.

قبل از آموزش درس 9 علوم چهارم دبستان، یک خبر ویژه برای شما دارم.

خبر ویژه                                                                   

اگر به دنبال بهترین آموزش ها برای همه دروس چهارم دبستان هستید، اگر می خواهید فرزند شما همیشه شاگرد اول کلاس باشد و همیشه با علاقه درس بخواند، من به شما موسسه اجی مجی را پیشنهاد می کنم. معلمین نمونه کشوری در اجی مجی جمع شده اند تا با استفاده از روش های نوین آموزشی، درس خواندن را برای دانش آموزان ابتدایی متفاوت و جذاب کنند. با استفاده از فیلم ها و انیمیشن ها ی آموزشی جذاب، تمام دروس را به بچه ها یاد می دهند، بدون اینکه بچه ها از درس خواندن خسته شوند. برای آشنایی با آموزش های فوق العاده این موسسه، اجی مجی 20 درصد از تمام مطالب آموزشی کلیه دروس را به شما هدیه می دهد. کافی است همین الان فرم زیر را پر کنید تا به رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال 20 هزار تومانی، بسته آموزشی به ارزش 200 هزار تومان را از اجی مجی هدیه بگیرید.

در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم به آموزش درس 9 از ای کتاب می پردازیم.

آموزش درس 9 علوم چهارم دبستان

در این درس به بدن انسان و ساختمان سلول هایی که بدن ما را تشکیل می دهند اشاره شده است.

آموزش درس 9 علوم چهارم ابتدایی

بدن ما و همه جانداران دیگر از سلول(یاخته) ساخته شده است. سلول ها رنده هستند و رشد می کنند. اگر سولی آسیب ببیند و از بین برود، یلول های جدید حای آن را می گیرند. زخم بدن ما نیز به این شکل بهبود پیدا می کند. قسمت روی پوست از سلول های مرده تشکیل می شود که به تدریج می ریزند.

سلول های سطح پوست

نکته: اندازه سلول ها بسیار کوچک است و میلیون ها سلول در اندازه یک میلیمتر از خط کش جای می گیرند. برای مشاهده سلول ها باید از میکروسکوپ استفاده کنیم.

میکروسکوپ وسیله ای است که اجسام را بزرگتر از مقدار واقعی آن ها نشان می دهد.

آموزش بخش های مختلف سلول علوم چهارم دبستان

در آموزش صحفه 79 علوم چهارم دبستان بخش های مختلف یک سلول را معرفی می کنیم.

سلول های بدن ما شکل های گوناگونی دارند. در شکل زیر چند مورد از آن ها را مشاهده می کنید.

آموزش سلول علوم چهارم دبستان

هر سلول از سه قسمت تشکیل می شود: غشای سلولی، سیتوپلاسم و هسته. سه قسمت تشکیل دهنده یک سلول را در شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش قسمت های مختلف سلول علوم چهارم

ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم  را با تقسیم سلول ها ادامه می دهیم.

بدن ما با افزایش تعداد سلول ها رشد می کند. بسیاری از سلول های بدن بعد از چند ماه میمیرند و سلول های جدید جای آن ها را می گیرد. سلول های جدید از تقسیم شدن سلول های قبلی به وجود می آیند. در درمان زخم های بدن نیز سلول های جدید از سلول های آن بخش به وجود می آیند و محل زخم را ترمیم می کنند. در شکل زیر نحره تقسیم سلول ها را مشاهده می کنید.

آموزش تقسیم سلول علوم چهارم ابتدایی

 نکته: سلول ها برای رشد و تقسیم از آب و غذاهایی که میخوریم استفاده می کنند.

آموزش علوم چهارم دبستان درس 9 گوارش غذا

گوارش غذا در واقع ریز شدن آن توسط سلول ها و استفاده از غذاهای ریز شده توسط سلول ها است. در این عمل غذا ها آنقدر در بدن ما زیر می شوند که بتوانند وارد سلول ها شوند. گوارش غذا از دهان ما شروع می شود.

مراحل گوارش غذا را در شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش گوارش علوم چهارم ابتدایی

نکته: برای سلامت بدن غذا را باید خوب بجویم. از نوشابه استفاده نکنیم. شیر و لبنیات را به اندازه کافی استفاده کنیم و نوشیدنی و غذای خیلی داغ یا خیلی سرد مصرف نکنیم.

در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم به درس 10 از این فصل می رسیم. این درس نیز مانند درس 9 در مورد بدن ما است.

آموزش درس 10 علوم چهارم دبستان

در این درس در مورد تنفس و دستگاه تنفسی و همچنین دستگاه گردش خودن و انتقال مواد در بدن انسان مطالبی ارائه می شود.

آموزش درس 10 علوم چهارم

هنگام تنفس هوا از راه بینی وارد لوله نای می شود و از آن جا به شش های ما وراد می شود، به این عمل دم می گوییم. دسنگاه تنفسی را در شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش دستگاه تنفسی علوم چهارم دبستان

و زمانی که هوا از راه بینی یا دهان خارج می شود، به آن بازدم می گوییم.

انتقال مواد در بدن علوم چهارم ابتدایی

در بدن انسان خون در لوله هایی به نام رگ در جریان است و وظیفه آن رساندن مواد غذایی به سلول های بدن و گرفتن مواد دفعی از سلول ها است. در خون سلول های گلبول قرمز وجود دارد که این سلول ها اکسیژن و کربن دی اکسید را در بدن جابه جا می کنند.

چگونه مواد لازم به سلول های بدن می رسند؟ علوم چهارم

در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل سه به چگونگی رسیدن مواد لازم به سلول های بدن می پردازیم. مواد غذایی را سلول های روده باریک و اکسیژن را هم شش ها وارد خون می کنند و خون هم مواد غذایی و اکسیژن را از آن ها دریافت کرده و به سلول های مختلف در بدن مانند سلول های دست و پا می برد.

آموزش تصفیه خون علوم چهارم

وقتی سلول ها ذره های غذایی را دریافت می کنند، برخی مواد دفعی درون آن ها به وجود می آید که باید از بدن خارج شوند. به عنوان مثال: ما هر روز مواد مختلفی را به خانه های خود می بریم و موادی مانند زباله را از خانه خارج می کنیم. بدن هم مانند این مثال است. موادی مانند کربن دی اکسید وارد سلول های بدن می شود و از طریق شش ها از بدن بیرون می رود. در زیر تصویری از تصفیه مواد را مشاهده می کنید.

آموزش تصفیه مواد در بدن

درس 10 در این بخش به پایان رسید. در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم به درس 11 (بی مهره ها) می رسیم.

آموزش درس 11 علوم چهارم دبستان

این درس در مورد دسته دیگری از جانداران (بی مهره ها) آموزش می دهد.

آموزش علوم چهارم دبستان درس 11

به جانورانی که ستون مهره ندارند، بی مهره می گویند. مانند: مورچه، شته، عنکبوت، کرم خاکی. در زیر تصویری از یک جانور بی مهره را مشاده می کنید.

جانور بی مهره

همانطور که جانوران بی مهره انواع مختلفی دارند، جانوران بی مهره هم به گروه های مختلفی تقسیم شده اند.

کرم ها علوم چهارم فصل سوم

دانشمندان جانورانی مثل کرم خاکی و مانند آن را در گروه کرم ها طبقه بندی کرده اند. کرمک کرمی است که در روده انسان زندگی می کند و از مواد غذایی درون بدن استفاده کرده و ما را بیمار می کند.

آموزش حشرات علوم چهارم دبستان

دانشمندان جانوران بی مهره مانند مورچه، کفشدوزک، شته و پروانه را در گروه حشرات طبقه بندی کرده اند. حشرات بدن چند قسمتی، دو شاخک و شش پای بند بند دارند. همچنین برخی حشرات دارای بال هم هستند. تصویری از پروانه را که جزو حشرات بی مهره است در زیر می بینید.

آموزش علوم چهارم دبستان

آموزش صفحه 99 علوم چهارم دبستان عنکبوتیان

عنکبوت با تارهای چسبناک خود شکار می کند و بدنی دو قسمتی و هشت پا دارد. جانورانی مانند عنکبوت، عقرب و جانوران مانند این ها در گروه عنکبوتیان قرار دارد.

سخت پوستان آموزش علوم چهارم دبستان

خرخاکی در دسته جانوران سخت پوست قرار دارد و در جاهای مرطوب و تاریک زندگی می کند. این جانور بدنی بند بند، دوشاخک دراز و پاهای دراز دارد. دانشمندان خرچنگ و میگو را هم در گروه سخت پوستان طبقه بندی کرده اند.

هزارپایان علوم چهارم ابتدایی

هزارپایان هم مانند خرخاکی ها در مکان های تاریک زندگی می کنند. یک نوع هزار پا در زیر به تصویر کشده شده است.

هزارپا

آموزش بندپایان علوم چهارم دبستان

همه جانورانی که در بالا نام برده شد مانند: عنکبوتیان، حشرات، سخت پوستان و هزار پایان در یک گروه بزرگ به نام بندپایان قرار گرفته اند. بدن جانوان بندپا پوشش سختی دارد و زمانی که رشد می کنند چند بار پوشش خود را عوض می کنند. به این کار بندپایان پوست اندازی گفته می شود. در اینجا تصویر حشره ای را که در حال پوست اندازی است نشان داده شده است.

علوم چهارم پوست اندازی حشرات

در اینجا درس 11  فصل سوم علوم چهارم دبستان به پایان رسید. درس 12 را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

آموزش درس 12 علوم چهارم دبستان

این درس اختصاص یافته است به گوناگونی گیاهان.

آموزش درس 12 علوم چهارم دبستان

نکته: برای دسته بندی گیاهان باید به شکل برگ های آن ها توجه کرد.

گیاهان تک لپه به گیاهانی گفته می شود که دانه یک قسمتی دارند و گیاهانی را هم که دانه دو قسمتی دارند، دو لپه می گویند و همه این ها گل دارند.

آموزش قسمت های مختلف گل علوم چهارم

در زیر تصویری قرار دارد که در آن قسمت های مختلفی از یک گل را مشاهده می کنید.

علوم چهارم قسمت های گل

در گل ها دانه های زرد رنگی وجود دارد که دانه های گرده نامیده می شوند. این دانه ها از پرچم به روی مادگی منتقل می شوند و این عمل را گرده افشانی می گویند. پس از عمل گرده افشانی در گل ها، قسمتی از مادگی تبدیل به میوه می شوند. درون میوه هم دانه شکل می گیرد. سپس دانه رشد می کند و گیاه جدید را به وجود می اورد. در شکل زیر مراحل رشد گوجه فرنگی را مشاهده می کنید.

آموزش مراحل رشد گوچه فرنگی علوم چهارم

گیاهانی مانند کاج و گوجه فرنگی تولید مثل می کنند به این معنی که گیاهانی مانند خود را به وجود می آورند و عمل تولید مثل از دانه های گیاه است. این گیاهان را دانه دار می نامند. برخی گیاهان هم مانند سرخس و خزه که دانش آموزان آن ها را دیده اند، دانه ندارند ولی تولید مثل می کنند. تولید مثل گیاهان بدون دانه با هاگ است و در جاهای مرطوب رشد می کنند. در عکس زیر محل قرار گرفتن هاگ ها مشخص شده است.

محل هاگ ها

درس 12 هم به پایان رسید. می توانید درس 13 علوم چهارم دبستان را در ادامه مشاهده کنید.

آموزش درس 13 علوم چهارم دبستان

آموزش درس 13 علوم چهارم دبستان

این درس در مورد زیستگاه و زنجیره غذایی است.

در این بخش می خواهیم در مورد موجودات گیاه خوار و گوشت خوار صحبت کنیم. جانورانی که از گیاهان تغذیه می کنند، گیاه خوار نامیده می شوند. جانورانی که از جانوران دیگر تغذیه می کنند، گوشت خوار نامیده می شوند. تعذیه بعضی از جانوران هم گیاه و هم گوشت است که به این جانوران همه چیز خوار می گویند.

زنجیره غذایی جانوران

ملخ از برگ گیاهان تغذیه می کند. ملخ هم خودش می تواند غذای گنجشک باشد. این ها با هم ارتباط غذایی دارند و در این قسمت یاد می گیریم که به ارتباط غذایی بین موجوات زنده، زنجیره غذایی می گویند. برخی از زنجیره های غذایی با یکدیگر در ارتباط هستند. اگر در این زنجیره غذای یکی از جانداران کم شود می تواند از زنجیره غذایی دیگری غذای خود را تهیه کند. در صورتی که چندین زنجیره غذایی با هم در ارتباط باشند یک شبکه غذایی تشکیل می شود. می توانید مفهوم شبکه غذایی را در تصویر زیر بهتر متوجه شوید.

شبکه غذایی

آموزش صفحه 117 علوم چهارم دبستان زیستگاه

خاک گلدان و یا خاک باغچه، خاک مرطوبی است که در آن کرم خاکی ها زندگی می کنند. کرم خاکی ها نمی توانند در جاهای خشک و با پر از آب زندگی کنند. هر موجود زنده در جایی زندگی می کند که آن مکان برای تنفس و رشد و تولید مثل آن مناسب باشد. این مکان مناسب برای زندگی جاندران، زیستگاه گفته می شود. زیستگاه جانواران مختلف با یکدیگر متفاوت است. همانطور که گفته شد زیستگاه کرم خاکی در خاک مرطوب است. زیستگاه ماهی، رودخانه با دریا و اقیانوس است. زیسنگاه جانوران مختلف در تصویر زیر نشان داده شده است.

آموزش علوم چهارم ابتدایی زیستگاه

در انتهای آموزش علوم چهارم دبستان فصل سوم به زیستگاهی می پردازیم که انسان آن را می سازد. به زیستگاهی که توسط انسان ساخته می شود، بوستان گفته می شود. انسان زیستگاه های طبیعی را با فعالیت هایی مانند جاده سازی، ساختن جاده و یا شهرک تغییر می دهد.

یک پیشنهاد فوق العاده

یکی دیگر از خدمات اجی مجی، مشاوره رایگان برای دانش آموزان ابتدایی است. شما والدین عزیز می توانید با پر کردن فرم زیر به صورت رایگان از مشاورین اجی مجی تمام نکات لازم برای درس خواندن فرزندتان را فرا بگیرید. همچنین اگر به دنبال آموزش تمام دروس پایه چهارم ابتدایی هستید، می توانید به اجی مجی چهارم دبستان مراجعه کنید. برای مشاهده تمام بسته های آموزشی پایه ابتدایی، به فروشگاه اجی مجی مراجعه کرده و هر آنچه که برای موفقیت فرزندتان مورد نیاز است، سفارش دهید. در ادامه فرم درخواست مشاوره رایگان آموزشی را پر کنید تا مشاورین اجی مجی با شما تماس بگیرند.

guest
0 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات