آموزش علوم چهارم

آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم

آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم

در این مطلب آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم به شکل کامل آورده شده است. تمام مطالب آموزشی دروس 4 تا 7 کتاب درسی جدید در این آموزش گنجانده شده است. همچنین مطالب آموزشی موجود در فعالیت ها و فرکر کنیدها نیز در این آموزش آورده شده است. اما برای مشاهده جواب سوالات و فکر کنید ها و فعالیت های موجود در کتاب، می توانید به پاسخ فکر کنیدها و فعالیت های علوم چهارم دبستان مراجعه نمایید که به زودی در سایت گذاشته می شود. با من همراه باشید تا باهم آموزش درس چهارم علوم چهارم دبستان را شروع کنیم. در ضمن این مقاله را براساس آخرین تغیرات کتاب های درسی از طریق لینک آموزش فصل دوم علوم چهارم به صورت کامل در سایت بخون می‌توانید مطالعه کنید.

آموزش علوم چهارم ابتدایی درس4

در این درس انرژی برق و فاید آن ذکر می شود. انرژی الکتریکی یکی دیگر از شکل های انرژی است. بیشتر وسایل و دستگاه هایی که در خانه و در کارخانه ها و بیمارستان ها استفاده می شوند، با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند. در این وسایل انرژی الکتریکی به شکل های دیگری از انرژی تبیل می شوند. در شکل زیر نمونه هایی از وسایلی که با انرژی الکتریی کار می کنند مشاهده می کنید.

بیشتر وسایل خانه با انرژی الکتریکی کار می کنند

 

انرژی الکتریکی در نیروگاه های برق تولید می شود. سپس این انرژی تولید شده از راه کابل ها و سیم ها به خانه ها و مدارس و کارخانه ها و… انتقال داده می شود.

در ادامه چند مورد از وسایلی که در آن ها انرژی الکتریکی به انرژی های دیگر تبدیل می شود، آورده شده است.

تلویزیون: انرژی الکتریکی به انرژی صوتی و نور تبدیل می شود.

آسانسور: انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی تبدیل می شود.

لامپ: انرژی الکتریکی به انرژی نورانی تبدیل می شود.

پنکه: انرژِ الکتریکی به انرژی حرکتی تبدیل می شود.

بخاری برقی: انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی تبدیل می شود.

آموزش علوم چهارم دبستان صفحه 30 باتری ها

در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم به بحث باتری ها و استفاده از آن ها می رسیم.

باتری وسیله ای است که انرژی الکتریکی در آن ذخیره می شود. از این انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری ها برای روشن کردن وسایل گوناگون مانند چراغ قوه و ساعت استفاده می شود.

در شکل زیر وسایلی را مشاهده می کنید که با استفاده از باتری ها کار می کنند.

آموزش علوم چهارم دبستان استفاده از باتری ها

نکته: وسایل مختلف برای کار کردن به مقدار انرژی متفاوتی نیاز دارند. به همین دلیل از تعداد باتری های مختلفی در آن ها استفاده می شود.

آموزش روشن کردن لامپ با باتری علوم چهارم دبستان

برای روشن کردن یک لامپ کوچک با استفاده از باتری، باید انرژی موجود در باتری با استفاه از سیم به لامپ منتقل شود. باتری ها دو سر مثبت(+) و منفی() دارند. از هر یک از این دو سر باید یک سیم به لامپ وصل شود.

آموزش روشن کردن لامپ با باتری

آموزش صحفه 32 علوم چهارم (مدار موازی و مدار متوالی)

مدار متوالی: به مداری که در آن اجزای مدار به صورت پشت سر هم قرار می گیرند، مدار متوالی گفته می شود. مثلا در شکل زیر دو لامپ به صورت متوالی در مدار قرار گرفته اند.ر متو

علوم چهارم مدار متوالی

نکته: اگر در یک مدار متوالی قسمتی از مدار قطع شود و یا یکی از قطعات آن خراب شود، همه ی اجزا از کار می افتد . جریان در کل مدار قطع می شود.

مدار موازی: مدارهایی که در آن اجزای مدار یه شکل موازی باهم قرار می گیرند، مدارهای موازی نام دارند. در شکل زیر دو لامپ به شکل موازی در مدار قرار گرفته اند.

آموزش مدار موازی

نکته: در مدار موازی بالا اگر یکی از لامپ ها را از مدار جدا کنیم، لامپ دیر همچنان روشن می ماند. چرا که مسیر عبور انرژی برای دو لامپ متفاوت و مستقل از هم است.

آیا انرژی الکتریکی از همه مواد عبور می کند؟

در این بخش از آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم به آموزش مواد رسانا و نارسانا می رسیم.

انرژی الکتریکی از بعضی از مواد عبور می کند. به این مواد رسانای الکتریکی گفته می شود. ار رساناها می توان به میخ آهنی، سکه و سیم مسی اشاره کرد.

بعضی از مواد نیز انرژی الکتریکی را از خود عبور نمی دهند. به این مواد نارسانای الکتریکی گفته می شود. از نارساناها می توان به چوب، پلاستیک  شیشه اشاره کرد.

نکته: سیم ها از مواد رسانا ساخته می شوند که با روکش نارسانا پوشیده شده است.

مژده مژده

قبل از این که به ادامه آموزش بپردازیم، شما را با بهترین موسه آموزشی در زمینه آموزش دروس ابتدایی آشنا می کنم. موسسه اجی مجی بزرگترین و بهترین مرکز آموزش دروس ابتدایی است که تمام دروس پایه های ابتدایی را با استفاده از فیلم ها و انیمیشن های آموزشی جذاب به دانش آموزان آموزش می دهد. بهترین آموزگاران دوره ابتدایی در این موسسه گرد هم آمده اند تا آموزش دوره دبستان را متحول کنند. با این آموزش ها دانش آموزان ابتدایی تمایل بیشتری به درس خواندن پیدا می کنند و از درس خواندن لذت می برند.

دوره ابتدایی مهمترین پایه برای دانش آموزان است. چرا که شناخت بچه ها از درس خواندن و رغبت نشان دادن به درس و آموزش از این دور آغاز می شود. بنابراین بسیار مهم است که در ابتدای راه بچه ها از درس خواندن خسته نشوند و نسبت به آن احساس منفی نداشته باشند. برای این که با آموزش های این موسسه فوق العاده آشنا شوید، 20 درصد از آموزش تمام دروس را به شما هدیه می دهیم. اجی مجی بسته ای به ارزش 200 هزارتوامن را به رایگان به شما هدیه می دهد تا با مشاهده آن ها به تفاوت روش های این موسسه با روش های آموزشی قدیمی پی ببرید. فرم زیر را همین الان پر کنید تا با پرداخت فقط هزینه ارسال 20 هزار تومانی 20 درصد تمامی مطالب آموزشی تمام دروس را هدیه بگرید. با اجی مجی 20 گرفتن و خیلی خوب شدن برای دانش آموزان بسیار ساده تر می شود.

ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم را با آموزش درس 5 ادامه می دهیم.

آموزش علوم چهارم دبستان درس 5

هماطور که از نام این درس (گرما و ماده) مشخص است، در این درس به گرما، اثرات آن و روش های اندازه گیری آن می پردازیم.

آموزش علوم چهارم دبستان درس 5

برای اندازه گیری گرما، از وسیه مخصوصی به نام «دماسنج» استفاده می شود. با استفاده از دماسنج می توان مشخص کرد که یک جسم سرد است یا گرم. واحد اندازه گیری دما درجه سلسیوس است. با دماسنج می توان مشخص کرد که دمای یک جسم چند درجه است.

دماسنج ها انواع گوناگونی دارند. درشکل زیر انواع مختلف دماسنج ها را مشاهده می کنید.

علوم چهارم ابتدایی انواع دماسنج

آموزش خواندن دماسنج

یکی از معروف ترین مدل های دماسنج ها، دماسنج الکلی است که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. برای خواندن درست دما از روی این دماسنج ها بایدبه شکل مستقیم به آن ها نگاه کنیم. در شکل روبرو نگاه کردن به دماسنج نشان داده شده است.

 

نکته: گرما موجب افزایش دمای مواد مختلف می شود. مثلا وقتی برای آماده کردن چای، کتری را بر روی شعله گاز قرار می دهیم، دمای آب درون آن افزایش پیدا می کند.

 

 

 

 

 

آموزش علوم چهارم دبستان صفحه 40 و 41

گرما می تواند بین مواد مختلف منتقل شود. اگر مقداری یخ را در درون آب گرم قرار دهیم، پس از مدتی آب سردتر می شود و یخ ذوب می شود. علت این اتفاق این است که گرما از آب به یخ منتقل می شود و یخ را گرم تر می کند و یخ ذوب می شود. همچنین چون گرمای آب به یخ منتقل می شود، دماب خود آب کاهش می یابد و سردتر می شود.

گرما منتقل می شود

همه مواد گرما را به خوبی انتقال نمی دهند علوم چهارم

مواد مختلف گرما را به یک میزان منتقل نمی کنند. مثلا موادی مانند فلزات گرما را بیشتر منتقل می کنند و موادی مانند چوب انتقال دهنده خوبی برای گرما نیستند.

به موادی که گرما را سریع انتقال می دهند، رسانای گرما گفته می شود. مانند فلزات.

به موادی مانند چوپ و پلاستیک که گرما را به کُندی منتقل می کنند، نارسانای گرما گفته می شود.

نکته: معمولا موادی که نارسانای الکتریکی هستند، گرما را هم منتقل نمی کنند.

فلاسک: فلاسک وسیله ای است که گرما از آن عبور نمی کند. بنابراین بین مواد درون فلاسک و هوای خارج از آن گرما رد و بدل نمی شود. این باعث می شود که آب داغ در درون فلاسک برای مدت زمان زیادی داغ بماند.

ادامه آموزش بخش دوم علوم چهارم ابتدایی در مورد سنگ ها است که در درس 6 این کتاب آمده است.

آموزش درس 6 علوم چهارم دبستان

آموزش درس 6 علوم چهارم دبستان

سنگ ها از نظر رنگ و اندازه و جنس مواد تشکیل دهنده باهم تفاوت دارند. در شکل زیر سنگ هایی با اندازه ها و رنگ های مختلف را مشاهده می کنید.

سنگ های مختلف

ویژگی های ظاهری سنگ ها مانند رنگ، زبری، صافی، سختی و اندازه مواد تشکیل دهنده باهم متفاوت است.

آموزش صفحه 50 علوم چهارم دبستان

رودها در مسیر خود سنگ ها را حمل کرده و تغییراتی بر روی آن ها اعمال می کنند. لبه های تیزسنگ ها در هنگام سرازیر شدن در رودها به هم برخرد کرده و تیزی آن ها گرفته می شود و صاف تر می شوند. همچنین اندازه آن ها نیز کوچک تر می شود. بنابراین هرچه از سرچشمه رود(کوه ها) به سمت پایین حرکت کنیم، اندازه سنگ ها کوچک تر و لبه های آن ها صاف تر می شود. در شکل زیر این تغییرات رامشاهده می کنید. درالف (ابتدای رودها) سنگ ها بزرگتر و تیزتر بوده و رفته رفته خرد و صاف شده اند.

آموزش صفحه 50 علوم چهارم دبستان

آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم سنگ های رسوبی

بعضی از سنگ ها لایه لایه هستند. رودها سنگ ها و گل و لای را با خود به دریاها برده و روی هم ته نشین می کنندو این ذرات و سنگ ها به صورت لایه لایه بر روی هم انباشته می شوند و پس از گذشت سال های طولانی سخت شده و تبدیل به ین می شوند. این سنگ ها را سنگ رسوبی می نامند. در شکل زیر تکه ای از یک نمونه سنگ رسوبی را مشاهده می کنید.

سنگ رسوبی

 

سنگ ها انواع گوناگونی دارند. با سنگ های رسوبی آشنا شدیم. در ادامه آموزش درس ششم علوم چهارم دبستان با سنگ های آذرین و نحوه تشکیل شدن آن ها آشنا می شویم.

سنگ های آذرین علوم چهارم دبستان

دما در داخل زمین بسیار زیاد است. گرمای درون زمین به اندازه ای است که سنگ های درون زمین را ذوب می کند.(با فرایند ذوب شدن در آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم آشنا شدیم) سنگ هایی که به حالت مذاب در می آیند، پس از سرد شدن نوعی از سنگ ها را تشکیل می دهند که به آن ها سنگ های آذرین می گویند. مواد مذابی که بر اثر آتشفشان از داخل زمین به بیرون پرتاب می شوند، پس از سرد شدن سنگ های آذرین را تشکیل می دهند که در شکل زیر نمونه از آن ها را مشاهده می کنید.

سنگ آذرین

سنگ های دگرگونی علوم چهارم دبستان

گروه دیگری از سنگ ها وجود دارند که به آن ها سنگ های دگرگونی گفته می شوند. بعضی از سنگ ها بر اثر گرما و فشار زیاد تغییر کرده و به سنگ های دیگری تبدیل می شوند. سنگ های جدید را دگرگونی می نامند. مثلا همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید سنگ آهک بر اثر گرما و فشار به سنگ مرمر تبدیل می شود.

سنگ دگرگونی

نکته: سنگ هایی که برای ساختمان سازی به کار می روند، انند خشت و آجر و مرمر و… از سنگ های دگرگونی هستند.

آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم  (استفاده از سنگ ها)

در زندگی روزمره خود از سنگ ها استفاه زیادی می کنیم. به عنوان مثال مغز مداد از نوعی سنگ به نام گرافیت ساخته می شود. همچنین استفاده از گچ برای مصارف مختلف نمونه دیگری از کاربردهای سنگ ها در زندگی ما است. پنجره های فلزی از سنگ آهن ساخته می شوند.

یکی از مصارف سنگ ها استفاده خوراکی از آن هاست. مثلا نمک خوراکی نوعی سنگ است.

در شکل زیر وسایلی را مشاهده می کنید که در ساخت آن ها از سنگ ها استفاه شده است.

استفاده از سنگ ها

 

نکته: سنگ ها از منابع طبیعی هستند که در اثر استفاده بیش از حد از آن ها به اتمام می رسند. همچنین به هنگام کندن سنگ ها از محل آن ها، به کوه ها و گیاها و جانوان آسیب وارد می شود. بنابراین باید در حفظ این منابع ارزشمند کوشا باشیم.

درس 6 علوم چهارم ابتدایی هم به اتمام رسید. اگر در مورد این درس و یا دروس دیگر این کتاب اشکال و سوال داشه باشید، در بخش نظرات مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ بدهم.

یک خبر ویژه

با موسسه اجی مجی در بالا آشنا شدیم. یکی دیگر از خدماتی که این موسسه ارائه می دهد، مشاوره رایگان آموزشی است. همین حالا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس گرفته شود و تمام آنجه که فرزند شما برای درس خواندن درست نیار دارد توسط مشاورین این موسسه به شما گفته شود. برنامه ریزی تحصیلی اهمیت زیادی در موفقیت های آینده دانش آموزان دارد. این فرصت فوق العاده را از دست ندهید و از همین الان آینه تحصیلی فرزندتان را متحول کنید.

ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل دوم را با آخرین درس این فصل، درس7 ادامه می دهیم.

آموزش درس 7 علوم چهارم دبستان

در ابتدای این درس تصویری را مشاهده می کنید که هدف این درس را به خوبی نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید، در این درس قرار است در مورد آهنرباها و کاربردهای آن در زندگی مطالبی گفته شود.

آموزش علوم چهارم دبستان درس7

آهنربا استفاده های زیادی در زندگی ما دارند. به عنوان مثال در کارخانه های رازیافت زباله؛ برای جداسازی زباله های فلزی ار بقیه زباله ها، آن ها را با استفاده از آهنرباهای بزرگ جداسازی می کنند.

استفاده از آهنربا در بازیافت

نکته: آهنربا همه فلزات را جذب نمی کند. فلزاتی مانند مس و آلومینیوم توسط آهنربا جذب نمی شوند.

در صفحه 61 علوم چهارم ابتدایی فعالیتی را مشاهده می کنید که در آن مفهوم قطب های آهنربا مشخص می شود. قسمت وسط آهنربا خاصیت جذب کمترب دارد. در عوض قسمت های انتهایی آهنربا خاصیت آهنربایی زیادی دارد. به این قسمت های انتهایی قطب های آهنربا می گویند.

قطب های آهنربا را با نام های «S» و «N» مشخص می کنند. قطب های هم نام همدیگر را دفع می کنند و قطب های همانم آهنربا همدیگر را جذب می کنند.

آموزش ساخت آهنربا با میخ علوم چهارم

بعضی از اجسام آهنی مانند میخ را اگر با آهنربا مالش دهیم، خاصیت آهنربایی پیدا می کند. به این ترتیب می تواند مانند یک آهنربا اجسامی مانند میخ آهنی را جدب کند. برای ساخت آهنربا با این رو کافی است یک سر آهنربا را در بک جهت حدود 50 بار از یک سر میخ تا سر دیگر آن بکشیم. نحوه انجام دادن این کار را در شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش ساخت آهنربا

آموزش نامگذای قطب های آهنربا علوم چهارم ابتدایی

اگر یک آهنربا را به صورت شناور بر روی آب قرار دهید، در جهت شمال و جنوب جغرافیایی قرار می گیرد. قطب N آهنربا به سمت قطب شمال قرار می گیرد و قطب S آن به سمت قطب جنوب قرار می گیرد.

نکته: برای تعیین قطب جنوب و قطب شمال کره زمین از وسیله ای به نام «قطب نما» استفاده می شود.

آموزش علوم چهارم دبستان به اتمام رسید. امیدورام این مطلب برای شما مفید باشد.

اگر به دنبال روشی هستید که خیال شما را از درس خاندن فرزندتان آسوده کند و فرزند شکا همیشه شاگرد اول کلاس باشد، توصیه می کنم آموزش های اجی مجی را از دست ندهید. برای تهیه پکیج کامل آموزشی علوم چهارم ابتدایی می توانید به علوم چهارم ابتدایی اجی مجی مراجعه کنید. همچنین از طریق اجی مجی چهارم دبستان می توانید تمام آموزش های کلیه دروس چهارم را مشاهده کنید. با این پکیج های آموزشی هدفمند و جذاب، فرزند شما عاشق درس خواندن می شود و تمام دروس را به طور کامل یاد می گیرد.

guest
0 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات