آموزش علوم چهارم

آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول

IMG 20201119 120359 544

در این مطلب دروس 1 تا 3 علوم چهارم دبستان با عنوان آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول ارائه شده است. تمام مطالب آموزشی این فصل به شکل کامل و با توضیحات ساده و روان بیان شده است. نکات آموزشی مربوط به فعالیت ها و آزمایش کنیدها نیز در این آموزش آورده شده است. اما جواب کامل آزمایش کنیدها و فعالیت ها نیز به طور جداگانه در سایت گذاشته خواهد شد. کافی است 20 دقیقه با ان آموزش همراه باشید تا تمامی مطالب مربوط به فصل اول را به شکل کامل یاد بگیرید. در ادامه درس 1 را شروع می کنیم. در ضمن همین مقاله را به صورت کاملا بروز و براساس آخرین تغیرات کتاب درسی همراه با تمام مخلفات از طریق لینک های زیر می‌نوانید مطالعه کنید:

آموزش درس اول علوم چهارم دبستان

در درس اول این کتاب به نحوه درست کردن حباب با آب و صابون اشاره کرده است. سپس از دانش آموزان خواسته است که با درست کردن شکل های گوناگون از سیم های حلقه ای، حباب درست کنند و مشاهدات خود را یادداشت کنند.

آموزش علوم چهارم دبستان درس اول

در واقع در این درس هدف این است که دانش آموزان با نحوه جمع آوری اطلاعات آشنا شوند. در آموزش علوم سوم دبستان فصل اول نیز در اولین درس در مورد جمع آوری اطلاعات از بچه ها خواسته شده بود که مشاهدات خود را یادداشت کنند و همچنین از طریق پرسش از دیگران به جمع آوری اطلاعات بپردازند.

با توجه به مطالب گفته شده در درس اول علوم سوم و آموزش درس اول علوم چهارم دبستان، مشخص می شود که دو روش برای حمع آوری اطلاعات وجود دارد. این دو روش عبارتند از:

  1. مشاهده و انجام آزمایش؛ با مشاهده پدیده های مختلف و یا انجام آزمایش، می توانیم در مورد موپوعات مختلف اطلاعات جمع آوری کنیم.
  2. پرسش؛ برای کسب اطلاعات در مورد یک موضوع می توانیم از دیگران در مورد آن سوال پرسیده و پاسخ های آن ها را یادداشت کنیم.

در این درس با انجام آزمایش (درست کردن حباب با سیم های مختلف) به جمع آوری اطلاعات می پردازیم.

در صفحه 4 علوم چهارم دبستان یک پیش بینی کنید آورده شده است. اگر ابن فعالیت را انجام دهید، به نکته زیر پی خواهید برد.

نکته: رنگ های تیره نور خورشید را بیشتر جذب می کنند و بیشتر از رنگ های روشن گرم می شوند.

به همین دلیل در تابستان پوشیدن لباس های با رنگ روشن(مانند سفید) توصیه می شود. زیرا گرمای خورشید را کمتر جذب می کنند و خنک تر از لباس های تیره هستند.

در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول به درس دوم می رسیم.

آموزش درس دوم علوم چهارم دبستان

در ادامه به آموزش مخلوط ها در زندگی از علوم چهارم دبستان می پردازیم. همانطور که از نام این درس مشخص است، در این درس دانش آموزان با تعریف مخلوط ها و انواع آن ها آشنا می شوند.

آموزش علوم چهارم دبستان مخلوط ها

به موادی که از ترکیب چند ماده مختلف تشکیل می شوند، مخلوط گفته می شود. مثلا اگر مقداری ماسه و چند عدد تیله را باهم در یک ظرف بریزید، مخلوط درست می شود. و یا وقتی سبزی های گوناگون را روی هم می ریزید، یک مخلوز اط آن ها درست می کنید.

مخلوط ها به دو دسته مخلوط های یکنواخت و مخلوط های غیر یکنواخت تقسیم بندی می شوند. مخلوط هایی که در آن ها مواد مخلوط شده به طور یکنواخت در هم ترکیب می شوند و هیچ ماده ای در آن ها ته نشین نمی شود، مخلوط های یکنواخت یا محلول هستند. همچنین ترکیب مواد جامد باهم، و یا ترکیب مواد جامد و مایعی که در آن ها یکی از مواد ته نشین می شود و قابل جداسازی است، مخلوط های غیر یکنواخت را به وجود می آورد.

به عنوان مثال از ترکیب شدن نخود و شکر مخلوط غیر یکنواخت به وجود می آید. اما از مخلوط کردن شکر در آب یک محلول به وجود می آید.

محلول ها مخلوط یکنواخت هستند

در شکل بالا دو نمونه از محلول (محخلوط یکنواخت) را مشاده می کنید.

نکته: اگر دو یا چند ماده باهم ترکیب شوند و مخلوط حاصل از آن ها غیر شفاف باشد، و پس از مدتی مواد در داخل آن ته نشین شود، این ترکیب یک مخلوط غیر همگن است و محلول نیست. مثلا از ترکیب شدن ماست و آب دوغ تشکیل می شود که یک محلول نیست.

آموش علوم چهارم دبستان فصل اول صفحه 10

در فعالیت صحفه 10 و 11 علوم چهارم، به نکته ای درمورد زمان حل شدن مواد در محلول ها اشاره کرده است. برای این نکته از حل کردن نبات در آب به عوان مثال استفاده شده است. نکته این است که هرچه نبات (ماده حل شدنی) کوچک تر باشد، راحت تر و سریع تر در آب(ماده حلال) حل می شود.

به عبارت دیگر پودر نبات سریع تر از خرد هنبات در آب حل می شود و خرده نبات نیز سریع تر از شاخه نبات در آب حل می شود.

نکته: دمای آب نیز در مدت زمان حل شدن مواد در آن تاثیر دارد. مثلا شکر در آب گرم زودتر از آب سرد حل می شود.

آموزش جداسازی مخلوط ها علوم چهارم

بیشتر مواد در اطراف ما به شکل مخلوط هستند. گاهی اوقات نیاز داریم که مواد داخل مخلوط را به روش های مختلف حداسازی کنیم. در ادامه آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول به این روش های جداسازی می پردازیم.

گذراندن از صافی یکی از روش های جداسازی مخلوط ها است. از این روش بیشتر برای جداسازی مخلوط های جامد در مابع استفاده می شود. در این حالت مایع از صافی (مانند کاغذ صافی) عبور می کند و مواد جامد بر روی آن باقی می مانند. به این جداسازی انجام می شود. برای جداسازی مخلوز های جامد در جامد با اندازه ذرات مختلف نیز استفاده از صافی از روش های جداسازی است.

در شکل زیر یک نمونه استفاده از کاغذ صافی را مشاهده می کنید. این شکل مربوط به فعالیت صفحه 12 علوم چهارم دبستان است.

کاغذ صافی

برای جداسازی اجزای هر یک از مخلوط ها باید از صافی با اندازه سواخ های مناسب استفاه کرد. به گون ای که یکی از مواد از صافی عبود کند و دیگری از آن عبور نکند. در شکل زیر چند نمونه از صافی ها با اندازه های مخلوط را مشاهده می کنید.

صافی ها با اندازه های مختلف

کاربرد مخلوط ها در زندگی علوم چهارم دبستان

در انتهای آموزش درس 1 علوم چهارم ابتدایی به چند مورد از کاربرد مخلوط ها اشاره می کنیم.

از مخلوط ها در موارد مختلفی استفاده می شود. مثلا از مخلوط آب و سمان یا گچ در ساختمان سازی استفاده می شود. همچنین در آشپزی نیز از مخلوز های مختلف مانند اودیه ها استفاده می شود. مواد شوینده و داروها نیز از دیگری مواد مخلوطی هستند که در زندگی ما کاربرد زیادی دارند.

نکته: در استفاده از مواد شوینده زیاده روی نکنید.

از آموزش علوم چهارم فصل اول فقط درس 3 باقی مانده است. قبل ز شرع کردن درس سوم، یک پیشنهاد شگفت انگیز برای شما والدین گرامی دارم. موسسه آموزش تخصصی دروس ابتدایی اجی مجی بهترین موسسه آموزشی در حوزه دروس ابتدای است. در این موسسه آموزگاران نمونه کشوری در یک مجموعه گرد آمده اند و با تهیه فیلم ها و انیمیشن های جذاب، دروس ابتدایی را به بهترین شکل ممکن به دانش آموزان عزیز آموزش می دهند. برای مشاهده آموزش های بی نظیر این موسسه، می توانید بسته هدیه اجی مجی را تهیه نمایید که فرم تهیه آن در انتهای همین صفحه قرار داده شده است. علاوه بر آموزش های بی نظیر، در این موسسه مشاوره رایگان هم به شما داده می شود. تمام نکات مورد نیاز برای درس خواندن فرزند شما توسط مشاورین متخصص به شما گفته خواهد شد . برنامه ریزی های مناسب برای او ارائه می شود. برای دریافت مشاوره رایگان آموزشی، کافی است فرم زیر را پر نمایید. اجی مجی بهترین انتخاب برای آینده فرزند شماست.

آموزش درس سوم علوم چهارم دبستان

در این بخش از آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول به بخش انرژی می رسیم. همانطور که از نام این درس مشخص است، انرژی در همه مارها و فعالیت های زندگی ما نقش دارد.

آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول درس 3

همه ما روزانه کارهای زیادی انجام می دهیم. برای انجام همه کارهای خود انرژی مصرف می کنیم. همچنین وسایلی مانند جاروبرقی و آسانسور نیز برای عمل کردن، به انرژی نیاز دارند. انرژی شکل های گوناگونی دارد و از شکلی به شکلی دیگر تغییر می کند. در این درس در مورد شکل های انرژی و تبدیل انرژی های مختلف به هم مطالبی می آموزیم.

آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول صفحه 17

همانطور که گفته شد، برای این که فعالیتی توسط انسان یا وسایل مختلف انجام شود، باید انرژی مصرف شود. یکی از فعالیت هایی که با مصرف انرژی انجام می شود، حرکت کردن است.

همه اجسامی که حرکت می کنند، انرژی دارند. به این انرژی، انرژی حرکتی گفته می شود. از انرژی حرکتی استفاده های زیادی می شود. مثلا از انرژی حرکتی باد برای به حرکت درآوردن قایق، تولید برق و… استفاده می شود.

علوم چهارم انرژی باد

علاوه بر باد از انرژی حرکتی آب هم استفاده می شود. مثلا برای به حرکت درآوردن توربین های آبی(وسیله هایی که انرژی برق تولید می کنند) از انرژی حرکتی آب استفاه می شود. انرژی حرکتی آب را در هنگام حرکت دادن سنگ های داخل یک رودخانه می توان مشاهده کرد.

در صحفه 20 و 21 کتاب درسی نمونه های از به کاربردن انرژی حرکتی باد و آب را مشاهده می کنید.

آموزش انرژی گرمایی علوم چهارم دبستان

یکی دیگر از شکل های انرژی، انرژی گرمایی است. هوای گرم انرژی گرکایی دارد. همچنین انرژی حاصل از سوختن موادی ماند بنزین و گاز هم ار نوع انرژی گرمایی است. در شکل زیر دو نمونه از استفاده های انرژی گرمایی را مشاهده می کنید. برای پختن غذا و همچنین تولید انرژی برای حرکت دادن خودرو ها از انرژی گرمایی استفاده می شود.

همانطور که گفته شد، انرژی های مختلف به هم تبدیل شوند. مثلا در مورد حرکت خودرو، انرژی گرمایی حاصل از سوختن بنزین، به انرژی حرکتی تبدیل می شود.

همچنین وقتی که دست ها را به هم می مالیم و در دست های خود احساس گرما می کنیم، انرژی حرکتی دست ها به انرژی گرمایی تبدیل می شود.

انرژی نورانی چست؟ علوم چهارم

نوری که از منابع نور تابیده می شود، دارای انرژی است. مثلا در نور خورشید انرژی وجود دارد. به این شکل از انرژی که در نور وجود دارد، انرژی نورانی گفته می شود.

خورشید بزرگترین منبع انرژی

نکته: خورشید بزرگترین منبع تولید انرژی است.

 

 

 

 

 

از انرژی نورانی نیز استفاده های زیادی می شود. مثلا گیاهان برای رشد کردن به انرژی نورانی نیاز دارند. همچنین از انرژی نورانی خورشید برای تولید گرما و برق می توان استفاده کرد.

استفاده از انرژی نورانی

آموزش صفحه 24 علوم چهارم ابتدایی ، انرژی صوت

در آخرین بخش از آموزش علوم چهارم دبستان فصل اول به توضیح انرژی صوت می رسیم. یکی از مثال های معروف در مورد انرژی صوت صدای هواپیما است. هنگامی که هواپیما در اتفاع کم پرواز می کند، صدای آن موجب لرزش شیشه ها می شود. همچنین وقتی که در اتومبیل صدای ضبط خیلی بلند باشد، موجب لرزش شیشه های خودرو می شود. این مثال ها نشان می دهند که در صدا هم انرژی وجود دارد. به این انرژی، انرژی صوت می گویند.

نکته: وقتی که شیشه ها در اثر صدای هواپیما می لرزند، انرژی صوتی به انرژی حرکتی تبدیل می شود.

آموزش علوم چهارم دبستان صفحه 26

د رانتهای درس سوم در مورد استفاده از سوخت ها برای تولید انرژی هشدار داده شده است.

ما همه روزه برای گرم یا خنک کردن خانه، پختن غذا، رفت و آمد با خودروها و … از انرژی استفاده می کنیم. بیشتر این انرژی ها را از سواندن مواد سوختنی تامین می کنیم. به این مواد اصطلاحا سوخت گفته می شود. مقدار سوخت ها در کره زمین کم است و روزی به پایان خواهد رسید. بنابراین باید در مصرف سوخت و انرژی صرفه جویی کنیم.

 

آموزش علوم چهارم دبستان

نکته: برای مصرف درست انرژی می توان از روش هایی مانند پوشیدن لباس گرم در زمستان و استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای خودروی شخصی اشاره کرد.

 

 

 

 

 

آموزش فصل اول علوم چهارم دبستان به اتمام رسید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای پرسیدن سوالات خود در مورد این آموزش و اعلام نظرات خود در بخش نظرات با من در ارتباط باشید. برای تهیه یک پکیج آموزشی متفاوت، کامل و بسیار جذاب برای علوم چهارم، به علوم چهارم ابتدایی اجی مجی مراجعه کنید.

مژده مژده

اجی مجی 20 دصد تمام آموزش های خود را به شما هدیه می دهد. می توانید بسته ای به ارزش 200000 تومان را به رایگان و به عنوان هدیه از اجی مجی دریافت کنید. با مشاهده این بسته ی آموزشی متوجه تفاوت در کیفیت آموزشی این موسسه و روش های نوین آموزشی خواهید شد. کافی است فرم زیر را پر کنید تا فقط با پرداخت هزینه ارسال، این پکیج با ارزش را دریافت نمایید. فقط با 20 هزارتومان این آموزش های فوق العاده را تهیه نمایید.

برای مشاهده ی پکیج های آموزشی پایه های مختلف ابتدایی به فروشگاه اجی مجی مراجعه نمایید.

اگر فرزند شما دانش آموز پایه چهارم است، می توانید آموزش های تمام دروس پایه چهارم را در اجی مجی چهارم دبستان مشاهده نمایید. با این فیلم های آموزشی، فرزند شما هیچ گاه از درس خواندن خسته نمی شود و علاقه او برای آموختن دو برابر خواهد شد.

guest
6 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
رها

بسیار عالی، خیلی خوب و کامل بود مطلبتون

زهرا

آموزش های اجی مجی خیلیییی خوبن. من واسه دخترم گرفتم آموزش فارسی اجی مجی رو واقعا کارشون حرف نداره. دخترم لذت میبره از دیدن آموزش هاشون

زهرا

من تا حالا همچین آموزش خوب و کاملی ندیده بودم. واسه درسای دیگه هم آموزش دارین تو سایت؟