آموزش علوم سوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم

آموزش-علوم-سوم-دبستان-فصل-چهارم

در این مطلب تمامی مطالب آموزشی مربوط به دروس 13 و 14 علوم سوم ابتدایی در قالب آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم به شکل کامل آموزش داده شده است. همیشه با توجه به مشکلاتی که در اواخر سال تحصیلی برای مدارس و دانش آموزان پیش می آِید، مانند تعطیلی کلاس ها قبل از عید نوروز، و نامرتب بودن حضور دانش آموزان در کلاس ها قبل از امتحانات خردادماه، فصل های آخر کتاب های درسی به طور کامل و با کیفیت مطلوب آموزش داده نمی شود.
بنابراین در این آموزش مطالب به گونه ای ساده نوشته شده است تا هم والدین عزیز بتوانند در زمان کم همه ی آموزش ها را خوانده و به فرزندان خود آموزش دهند و هم خود دانش آموزان بتوانند از این آموزش استفاه کنند. با من همراه باشید تا باهم درس سیزدهم را شروع کنیم. برای مشاهده فصل های قبلی نیز می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فصل جانوان علوم سوم ابتدایی

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم

در آموزش فصل قبل یاد گرفتیم که ماهی ها و دو زیستان، دو گروه از جانوران را تشکیل می دهند. دراین درس با دسته دیگر جانوران به نام های «پرندگان»، «خزندگان» و «پستانداران» آشنا می شویم.

خزندگان علوم سوم

خرندگان گروهی از جانوران هستند که دست و پا ندارند و برای حرکت بر روی زمین می خزند. البته بعضی از خرندگان مانند مارمولک دست و پا دارد، اما دست و پای آن ها کوتاه است و شکم آن ها هنگام حرکت بر روی زمین کشیده می شود. از جانوران خرنده می توان به مار، لاک پشت، مارمولک و تمساح اشاره کرد.

آموزش علوم سوم ابتدایی خزندگان

روی بدن خزندگان از پولک های سخت تشکیل می شود. همچنین خزندگان تخم گذار هستند و برای زاد و ولد تخم می گذارند و بچه خزندگان از داخل تخم بیرون می آید. در شکل زیر ماری را مشاهده می کنید که به دور تخم های خود حلقه زده است تا بچه مارها از آن ها بیرون بیایند.

خزندگان تخمگذار هستند

 

پرندگان علوم سوم دبستان

در این قسمت از آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم دسته دیگری از جانوران که گروه بسیار بزرگی را تشکیل می دهند، پرندگان هستند. پرندگان برای پرواز کردن و حرکت از بال های خود کمک می گیرند. سطح بدن آن ها از پر پوشیده شده است. پرندگان نیز مانند ماهی ها، دو زیستان و خزندگان برای زاد و ولد تخم می گذارند. از پرنده ها می توان به عقاب، گنجشک، کبوتر، مرغ و خروس، کلاغ و… اشاره کرد.

آموزش علوم سوم دبستان پرندگان

پرندگان در پاهای خود ناخن دارند. ناخن پرندگان شکاری بزرگ بوده و برای شکار از این ناخن ها (چنگال ها) استفاده می کنند. عقاب ها و بازها جزو پرندگان شکاری هستند.

نکته: خزندگان و پرندگان برای تنفس از «شُش» استفاده می کنند. حتما به یاد دارید که ماهی ها برای نفص کشیدن در زیر آب از «آب شُش» استفاده می کنند.

در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم به معرفی گروه دیگری از جانوران به نام «پستان داران» می رسیم.

ویژگی های پستانداران علوم سوم ابتدایی

پستاندران دسته ای از جانوران هستند که بدن آن ها از پشم یا مو پوشیده شده است. بچه زا هستند و برای بزرگ کردن بچه های خود به آن ها شیر می دهند. بعضی از پستاندران وحشی بوده و از گوشت و استخوان تغذیه می کنند. بعضی دیگر نیز اهلی بوده و از علف، برگ ها و میوه ها به عنوان غذا استفاده می کنند.

از پستانداران وحشی و گوشتخوار می توان شیر، پلنگ، ببر، گربه، روباه و … را نام برد. گوسفند، گاو و بُز نیز از جمله پستانداران علف خوار هستند.

نکته: انسان ها جزو پستانداران هستند. انسان همه چیز خوار است؛ یعنی هم از گوشت به عنوان غذا استفاده می کند و هم از سبزیجات و میوه ها.

در شکل زیر چند مورد از پستانداران را مشاهده می کنید.

پستانداران علوم سوم ابتدایی

ادامه ی آموزش درس 13 علوم سوم دبستان در مورد حرکت کردن پستانداران است. بیشتر پستانداران برای حرکت از دست و پای خود کمک می گیرند و راه می روند و یا جهش می کنند (مانند کانگورو). اما بعضی از پستاندران مانند کاهی ها شنا می کنند(مانند وال و فُک)، یعضی از آن ها نیز مانند پرندگان پرواز می کنند(مانند خفاش).

نکته: وال پستانداری است که در داخل آب زندگی می کند. همچنین خفاش نیز پستانداری است که بال دارد و پرواز می کند.

حرکت پستانداران

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم مهره داران و بی مهره ها

موجودات زنده در کل به دو دسته گیاهان و جانوران تقسیم بندی می شوند. جانوران نیز به دو دسته مهره داران و بی مهره ها نقسیم بندی می شوند.

همه ی گروه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، جزو مهره داران هستند. مهره داران در پشت خود تعدادی مهره دارند که پشت سر هم قرار گرفته است.

در شکل زیر مهره های ماهی را مشاهده می کنید.

آموزش علوم سوم دبستان مهره داران

علوه بر ماهی ها، دو زیستان(مانند قورباغه)، پستانداران(مانند ببر)، پرندگان(مانند پلیکان) و خزندگان(مانند تمساح) همگی مهره دار هستند و  در پشت خود ستون فقرات دارند. در شکل زیر ستون فقرات جانوران گفته شده را مشاهده می کنید.

ستون فقرات مهره داران

نکته: از بی مهره ها می توان به حشراتی مانند زنبور و جانورانی مانند عقرب و عنکبوت اشاره کرد. بی مهره گان نیز به گروه های مختلف دسته بندی می شوند که در این کتاب به آن اشاره نشده است.

در این قسمت از آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم دسته بندی مهر داران و ویژگی های آن ها را مشاهده می کنید که به صورت جدول آورده شده است.

عبوم سوم خصوصیات جانوران

یک خبر ویژه: قبل از شروع درس 14، می خواهم موسسه ای را برایتان معرفی کنم که در زمینه ی آموزش دروس دوره ابتدایی بهترین و موثرترین آموزش ها را ارائه داده است. با کمک این آموزش ها فرزند شما تمام دروس خود را به راحتی می آموزد و مهمتر از آن، برای همیشه به ذهن خود می سپارد. موسسه اجی مجی با استفاده از روش های نوین آموزشی و تهیه فیلم ها و انیمیشن های جذاب برای دانش آموزان دوره دبستان، به خوبی توانسته است با آن ها ارتباط برقرار کند و دانش آموزان را به درس خواندن علاقه مندتر سازد.

مشاورین اجی مجی نیز در این موسسه در خدمت شما هستند و به صورت رایگان تمام نکات لازم و روش های مناسب درس خواندن را به دانش آموزان و اولیای گرامی ارائه می دهند. برای استفاه از مشاوره رایگان این موسسه، کافی است فرم زیر را پرکنید. وجه داشته باشید که این مشاوره تحصیلی کاملا رایگان است و هچ هزینه ای بابت آن پرداخت نخواهید کرد. به کمک اجی مجی آینده تحصیلی فرزندتان را درخشان تر کنید.

[elementor-template id”=10479″]

آموزش علوم سوم دبستان درس 14

در ادامه به آموزش درس 14و نهایی این کتاب می رسیم. این درس در مورد نگه داری مواد غذایی و روش های این کار است. از گذشته تا کنون روش های زیادی برای نگه داری از مواد غذایی پدید آمده است که باهم آن ها را مرور می کنیم.

در تصویر زیر برخی از روش های نگه داری مواد غذایی را مشاهده می کنید که به کمک این روش ها می توان مواد غذایی را مدت زمان بیشتری نگه داری کرد.

آموزش درس14 علوم سوم ابتدایی

 

روش های مختلفی برای نگه داری مواد غذایی وجود دارد که هر کدام برای دسته ای از غذاها مناسب هستند. سه تا از این روش ها عبارتند از:

  1. خشک کردن مواد غذایی
  2. استفاده از نمک(شور کردن)
  3. سرد کردن و خنک نگه داشتن مواد غذایی

آموزش خشک کردن مواد غذایی علوم سوم دبستان

از زمان های گذشته برای این که بتوان بعضی از مواد غذایی را برای مدت زمان طولانی تری نگه داری کرد، آن ها را خشک می کردند. این روش امروزه نیز کاربرد دارد و به روش های مختلفی انجام می شود. از معروف ترین مواد غذایی که خشک شده ی آن ها را می توان مورد استفاده قرار داد، بعضی از سبزیحات و میوه ها هستند.

در گذشته از روش های سنتی برای خشک کردن مواد غذایی منختلف استفاده می شد؛ مانند پهن کردن جلوی نور خورشید. اما امروزه از کوره های حرارتی برای این کار استفاده می شود و مواد غذایی به روش های صنعتی خشک می شوند.

خشک کردن مواد غذایی

اسفاده از نمک برای نگهداری مواد غذایی علوم سوم دبستان

با توجه به خاصیت گندزدایی نمک، از این ماده برای گه داری مواد غذایی استفاده می شود. بعضی از مواد مانند خیارشور و پنیر را می توان در داخل آب نک قرار داد و با این کار از فاسد شدن آن ها جلوگیری کرد.

استفاده از نمک برای نگهداری مواد غذایی

آموزش روش خنک کردن برای نگهداری مواد غذایی علوم سوم

یکی دیگر از روش های نگهداری مواد غذایی قرار دادن آن ها در جاهای خنک و سرد می باشد. این روش نیز با گذشت تغییر کرده و پیشرفت کرده است. در گذشته از روش هایی مانند قرار دادن مواد غذایی مکان های سایه و جاهایی مانند چاه های مخصوص مواد غذایی استفاه می کردند. امروزه استفاده از یخچال ها و فریزر ها این کار را آسان تر کرده هاست و مدت زمان نگهداری مواد غذایی نیز بیشتر شده است.

سرد کردن مواد غذایی

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم به اتمام رسید. اگر سوالی در مورد این دروس داشته باشید، می توانید در قسمت نظرات آن را مطرح کنید. در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهم داد.

آموزش های رایگان اجی مجی

اجی مجی 20 درصد از تمام مطالب آموزشی پایه های ابتدایی را به شما هدیه می دهد. بسته به ارزش 200 هزار تومان را با پر کردن فرم زیر می توانید به رایگان و فقط با پرداخت هزینه ارسال دریافت کنید. برای دریافت این بسته ی ارزشمند به ارزش 200000تومان، فقط 20هزارتومان پرداخت خواهید کرد.

[elementor-template id”=10466″]

اگر می خواهید بهترین آموزش را برای علوم سوم دبستان تهیه کنید، من به شما آموزش های خانم رضایی، دبیر سوم ابتدایی اجی مجی را پیشنهاد می کنم. خانم رضایی در علوم سوم ابتدایی اجی مجی، با آموزش های جذاب و خلاقانه ترین روش ها تمام نکات درسی و مطالب موجود در کتاب علوم سوم ابتدایی را آموزش داده اند. به گونه ای که فرزند شما با تماشای این آموزش ها خسته نمی شود و با تماشای فیلم و انیمیشن تمام کتاب علوم سوم را یاد می گیرد. همچنین برای مشاهده ی سایر دروس پایه سوم، می توانید به اجی مجی سوم دبستان مراجعه نمایید.

guest
5 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
سینا

عالی. مرسی از مطالب خوب و کاملتون

مهدی

مطالب بسیار مفید و رسا بودند.ممنونم

نیکا

خیلی تو ضیحات کاملی بود فقط اگر توی توضیحات درباره پستاندار که تخم گذار هست هم مینوشتن بهتر میشد