آموزش علوم سوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم

آموزش-علوم-سوم-دبستان-فصل-سوم

در آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم تمام مطالب درسی فصل سوم علوم سوم ابتدایی توضیح داده شده است. فصل سوم علوم سوم دروس 10تا 12 این کتاب را شامل می شود. والدین عزیز می توانند برای کمک و آموزش این دروس به فرزندانشان از این آموزش استفاده کنند. همچنین این آموزش را به زبان ساده و مطابق با کتاب درسی نوشته ام تا خود دانش آموزان نیز بتوانند از این آموزش استفاده کنند و فصل سوم علوم سوم دبستان را به طور کامل یاد بگیرند. برای یافتن جواب فکرکنیدها و فعالیت های کتاب نیز می توانید به فکر کنیدها و فعالیت های علوم سوم دبستان مراجعه کنید. با هم آمورش درس 10علوم سوم دبستان را شروع می کنیم. اما همین مقاله را به صورت کاملا آپدیت و همچنین آموزش فصل قبلی را از طریق بخش آموزش علوم سوم و لینک های زیر می‌توانید به صورت مفصل و رایگان مطالعه کنید:

 

آموزش درس 10 علوم سوم دبستان

در این درس با نیروها بیشتر آشنا می شویم. در آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم با نیرو و تاثیر آن بر اجسامی که نیرو به آن ها وارد می شود آشنا شدیم. در ادامه با انواع دیگری از نیروها و ویژگی های دیگری از آن ها آشنا خواهیم شد.

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم، نیرو

 

همیشه برای اینکه نیرو از جسمی به جسم دیگر وارد شود، لازم نیست که دو جسم باهم تماس داشته باشند. نیروهایی وجود دارند که بدون تماس اجسام نیز به آن ها وارد می شوند. نیروی آهنربا یکی از این نیروها است.

نیروهای می توانند موجب کشش یا دور کردن اجسام شوند. در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم با هر یک از این نیروها آشنا می شویم.

یکی از انواع نیروها، نیرهای کششی هستند. اجسامی که نیروی کششی بر آن ها وارد شوند، به سمتی که نیرو از آن سمت بر آن ها وارد می شود، جذب (کشیده) شوند. یکی از مثال های معروف در مورد نیروهای کششی، نیروی کششی آهنربا است. حتما دیده اید که وقتی آهنربا را به بعضی از فلزات نزدیک می کنیم، آهنربا و فلز به سمت همدیگر کشیده می شوند. همچنین اگر دو سر غیر همنام دو آهنربا را به هم نزدیک کنید، نیروی کششی بین آن ها به وجود می آید و آهنربا ها همدیگر را جذب می کنند.

قطب های غیر همنام آهنربا همدیگر را جذب می کنند

نیرو همیشه موجب جذب نمی شود و در بعضی از موارد نیز اجسام را دفع می کند. مثلا قطب ها (سرها)ی هم نام دو آهنربا همدیگر را دفع می کنند.

قطب های همنام آهنربا همدیگر را دفع می کنند

نکته: سرهای آهنربا با نام های N و S مشخص می شوند. دو قب NN و همچنین دو قطب SS هدیگر را دفع می کنند. اما رو قطب غیر هنام یعنی NS هدیگر را جذب می کنند. (این مساله را در شکل های بالا نیز مشاهده می کنید)

آموزش نیروی جاذبه زمین علوم سوم دبستان درس 10

همانطور که قطب های غیرهمنام آهنرباها همدیگر را بدون اینکه باهم تماس داشته باشند، جذب می کنند. زمین نیز همه ی اجسم را بدون اینکه با آن ها تماس داشته باشد، یه سمت خود جذب می کند. این نیرو را که از سمت زمین به اجسم وارد می شود و موجب کشش اجسام توسط زمین می شود، نیروی جاذبه (نیروی کشش زمین) می نامند. برای درک نیروی جاذبه زمین، توپی را در نظر بگیرید که آن را به سمت بالا پرتاب کرده اید. اگر نیروی جاذبه زمین وجود نداشت، توپ برای همیشه در هوا می ماند. اما زمین به آن نیروی کششی وارد می کند و توپ دوباره بر روی زمین می افتد.

نیروی جاذه زمین توپ را به سمت پایین می کشد

نکته: نیروی جاذبه زمین اولین بار توسط دانشمند معروف، نیوتن کشف شد. او وقتی به این نیرو پی برد که مشاهده کرد سیب از درخت خود به خود بر روی زمین می افتد. نیوتن با دیدن این صحنه متوجه شد که باید نیرویی وجود داشته باشد که سیب را به سمت پایین جذب کند.

اولین بار نیوتن نیروی جاذبه زمین را کشف کرد

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید، نیروی جاذبه زمین در بسیاری از کارها به ما کمک می کند و تاثیر زیادی بر پدیده های طبیعی دارد. علت پایین ریختن آب در آبشارها و برف و باران، نیروی جاذبه زمین است. همچنین در فعالیت های انسان ها نیز تاثیر زیادی دارد.

آموزش علوم سوم ابتدایی، تاثیر جاذبه زمین بر پدیده ها

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم جهت و مقدار نیروی جاذبه زمین

همانطور که گفته شد، نیروی جاذبه زمین همه ی اجسام را به سمت زمین می کشد. بنابراین جهت این نیرو به سمت پایین (به طرف زمین) است. همچنین هرچه قدر که جرم یک جسم بیشتر باشد، مقدار نیرویی که از طرف زمین بر آن وارد می شود، بیشتر خواهد بود.

جرم بیشتر=نیروی وزن بیشتر

نکته: مقدار نیرویی را که از طرف زمین بر یک جسم وارد می شود، وزن آن جسم می گویند. هرچه قدر جرم یک جسم بیشتر باشد، نیروی جاذبه بیشتری بر آن وارد می شودد و در نتیجه وزن آن نیز بیشتر خواهد بود.

به شکل مقابل توجه کنید. هر چه قدر که جرم جسم متصل به فنر بیشتر باشد، نیروی بیشتری از سمت زمین بر آن وارد می شود. در نتیجه آن جسم بیشتر به سمت پایین کشیده می شود و فنر را هم بیشتر به پایین می کشد.

 

 

 

آموزش علوم سوم ابتدایی اهرم چیست؟

در ادامه درس 11، به آموزش اهرم و کاربردهای آن می پردازیم.اگر نیرویی که به یک جسم وارد می شود، به اندازه کافی بزرگ نباشد، تغییری در وضعیت جسم به وجود نمی آید. مثلا اگر نیرویی که برای بلند کردن گلدان به آن وارد می شود، به اندازه کافی بزرگ نباشد، گلدان از زمین بلند نمی شود. شکل زیر این مساله را نشان می دهد.

برای بلند کردن گلدان سنگین،نیروی بیشتری مورد نیاز است

انسان ها برای اینکه بتوانند نیروی کافی برای انجام کارها و حرکت دادن اجسام به آن ها وارد کنند، از ابزار استفاده میکنند. مثلا برای بلند کردن و حرکت دادن یک جسم سنگین، از ابزاری به اسم اهرم استفاده می شود.

اهرم با استفاده از یک میله و یک تکیه گاه ساخته می شود. در شکل زیر پدر علی از یک میله و سنگ برای حرکت دادن تنه درخت استفاده کرده است. این میله به عنوان اهرم استفاده شده است و سنگی که در زیر میله قرار گرفته است، تکیه گاه اهرم است.

آموزش علوم سوم دبستان، اهرم چیست؟

در وسایل و ابزار گوناگونی مانند قیچی، پاروی قایق و الاکلنگ از مدل کارکرد اهرم ها استفاده می شود.

نکته: هرچه محل وارد شدن نیرو به از تکیه گاه دورتر باشد و همچنین هرچه قدر که جسم به تکیه گاه نزدیک تر باشد، نیروی کمتری برای بلند کردن آن جسم توسط اهرم مورد نیاز است.

درس 10 به اتمام رسید. اگر سوال و یا اشکالی در مورد درس دهم علوم سوم ابتدایی داشته باشید، می توانید آن را در قسمت نظرات بنویسید. در سریع ترین زمان ممکن پاسخ سوالات شما را خواهم داد. قبل از ادامه درس شما را با یک موسسه بی نظیر در زمینه آموزش ابتدایی آشنا می کنم. «اجی مجی» موسسه بی نظیری است که آموزگاران نمونه کشوری را در مجموعه خود گرد آورده است و با استفاده از روش های نوین آموزشی و فیلم ها و انیمیشن های جذاب، دروس ابتدایی را به شکلی بسیار جذاب و کاربردی به دانش آموزان آموزش می دهد. علاوه بر آن اجی مجی با مشاوره رایگان تمام نکات لازم برای یادگیری بهتر فرزندتان را با شما در میان می گذارد. بدون هیچ هزینه ای فرم زیر را پر کنید و از مشاوره رایگان این موسسه فوق العاده برای ساختن آینده تحصیلی فرزندتان استفاده کنید.

در ادامه آمورش علوم سوم دبستان فصل سوم، به آموزش درس 11 می پردازیم. در این درس در مورد گیاهان، انواع ریشه های آن ها و شکل های مختلف برگ ها و خصوصیات دیگر گیاهان مطالبی توضیح داده می شود.

آموزش درس 11 علوم سوم دبستان

گیاهان از سه قسمت اصلیی تشکیل می شوند. این سه قسما ریشه، ساقه و قسمت گل ها و برگ های گیاهان است. در این قسمت به آموزش هریک از بخش های گیاهان می پردازیم.

ریشه گیاهان آن ها را در داخل خاک نگه می دارد. همچنین ریشه وظیفه جذب مواد غذایی را از داخل خاک بر عهده دارد. ریشه بعضی از گیاهان مانند هویج، تربچه و چغندر خوراکی هستند.

ریشه ها به دو دسته تقسیم می شوند. این دو دسته عبارتند از:

  • ریشه های افشان
  • ریشه های راست

در شکل سمت راست یک ریشه افشان را مشاهده می کنید که مربوط به ریشه ذرت است.همچنین در شکل سمت چپ نیز ریشه لوبیا را مشاهده می کنید که یک ریشه راست است.

آموزش علوم سوم ابتدایی ریشه افشان و ریشه راست

فیلم آموزش ریشه ها علوم سوم دبستان با خانم رضایی

فیلم زیر بخشی از آموزش ریشه ها توسط خانم رضایی، معلم سوم ابتدایی است. خانم رضایی با فیلم ها انیمیشن های جذاب کل دروس سوم ابتدایی رو در موسسه اجی مجی آموزش داده اند.

(فیلم)

برگ های گیاهان شکل های گوناگونی دارند. برخی از برگ ها پهن و بعضی دیگر سوزنی شکل هستند. بعضی از گیاهان نیز برگ های دراز و باریکی دارند. در شکل زیر این سه نوع برگ ها را مشاهده می کنید.

شکل های مختلف برگ ها

یکی دیگر از قسمت های اصلی گیاهان، ساقه است. ساقه قسمتی است که ریشه گیاه را به قسمت برگ ها وصل می کند. همچنین انتقال آب و مواد غذایی از ریشه به برگ ها و میوه های گیاهان، بر عهده ساقه است.

همانند ریشه ها و برگ ها، ساقه ها نیز شکل های گوناگونی دارند. مثلا برخی از آن ها ناز و بعضی دیگر کلفت هستند. مثلا ساقه گیاه لوبیا نازک است. ولی ساقه یک درخت (مانند درخت سیب) بسیار کلفت است. این دو ساقه در شکل زیر نشان داده شده اند.

ساقه ها انواع مختلفی دارند

نکته: جنس ساقه های درختان از چوب است.

بعضی از گیاهان علاوه سه قسمت ریشه، ساقه و برگ، قسمت های دیگری نیز دارند. مثلا درختان میوه گل و میوه دارند (میوه ها در ابتدا گل هستند و سپس تبدیل به میوه می شوند). همچنین گل ها نیز گلبرگ و گل دارند.

تعداد گلبرگ ها در گل های مختلف متفاوت است. مثلا گل نرگس 6 گلبرگ دارد، در حالی که گل بنفشه 5 گلبرگ دارد.

آموزش درس 12 علوم سوم ابتدایی، گلبرگ ها

در دامه آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم، به انتهای درس 11 می رسیم.

در انتهای این درس در مورد دانه ها یک مشاهده کنید وجود دارد. در این مشاهده کنید شما با انواع دانه ها آشنا می شوید.

بسیاری از گیاهان(مانند بسیاری از درخت های میوه) از کاشتن دانه ها به وجود می آیند. دانه ها در داخل خاک ریشه می دهند و سپس ساقه و قسمت های دیگر گیاه رشد می کند.

بعضی از دانه ها خوراکی هستند، مانند دانه لوبیا، دانه ذرّت، دانه گندم و… .

دانه ها به دو گروه دانه های یک قسمتی و دانه های دو قسمتی تقسیم می شوند. مثلا دانه ذرت یک قسمتی است. ولی دانه لوبیا دو قسمتی است. دانه ذرت و لوبیا را در شکل زیر مشاهده می کنید. همانطور که می بینید، دانه ی لوبیا را می توان به دبخش تقسیم کرد.

آموزش دانه ها علوم سوم دبستان

مخروط چیست؟ علوم سوم

همه گیاهان گلدار نیستند. بعضی از گیاهان مانند درخت کاج، به جای گل و میوه، قسمت هایی به نام مخروط دارند. در شکل زیر مخروط درخت کاج را مشاهده می کنید.

آموزش علوم سوم دبستان، مخروط

آموزش درس یازدهم علوم سوم دبستان در این بخش به اتمام می رسد و در ادامه درس دوازدهم را توضیح می دهم.

یک پیشنهاد ویژه: اگر فرزند شما دانش آموز پایه سوم ابتدایی است. می توانید تمام دروس سوم را با مراجعه به اجی مجی سوم دبستان تهیه نمایید. با این پکیج فوق العاده دیگر نیازی به جست و جو برای پیدا کردن آموزش دروس مختلف نخواهید داشت. با این آموزش ها فرزند شما هیچ نمره ای به غیر از خیلی خوب در کارنامه خود نخواهد داشت.

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم درس 12

در این درس در مورد ماهی ها و دوزیستان اطلاعاتی داده می شود.

جانوران در محیط هایی زندگی می کنند که نیازهایشان در آن محیز برآورده شود. مثلا یک میمون در جنگل به راحتی می تواند زندگی کند و از میوه و برگ درختان تغذیه کند.

اما همه ی جانوران در خشکی ها زندگی نمی کنند. ماهی ها جانورانی هستند که در آب می توانند زندگی کنند و نیازهای آن ها در آب برطرف می شود.

تفاوت اصلی ماهی ها با ما در «شُش» و «آب شش» است. ما به کمک شش هایمان تنفس می کنیم، در حالی که ماهی ها برای نفس کشیدن در زیر آب به آب شش نیاز دارند.

در واقع به همین دلیل است که ما نمی توانیم در زیر آب نفس بکشیم و غواص ها برای شنا کردن در زیر آب از کپسول اکسیژن استفاده می کنند.

آموزش عبوم سوم دبستان، شش و آبشش

همانطور که گفته شد، ماهی ها از آب شش برای تنفس در زیر آب استفاده می کنند. آن ها با آبشش های خود هوای موجود در آب را دریافت می کنند و از اکشیژن آن برای نفس کشیدن استفاده می کنند.

همچنین ماهی ها برای حرکت کردن در زیر آب از باله های خود استفاده می کنند. با استفاده از حرکت دُم خود به جلو حرکن می کنند و برای حرکت به چپ و راست نیز ار باله های خود کمک می گیرند. لغزنده بودن بدن آن ها نیز به حرکت کردنشان کمک می کند.

بدن ماهی ها با پولک تشکیل پوشیده می شود

 

سطح بدن ماهی ها نیز از پولک پوشیده می شود. پولک ها از بدن ماهی محافظت می کنند.

 

 

 

 

نکته: ماهی ها از تخم خارج می شوند. به جانورانی که برای زاد و ولد تخم می گذارند، جانوران تخم گذار می گویند. پزندگان نیز تخم گذار هستند.

در شکل زیر مراحل رشد ماهی را از مرحله تخم تا بالغ شدن مشاهده می کنید.

آموزش علوم سوم دبستان مراحل رشد ماهی

آموزش علوم سوم دوزیستان

در این بخش که آخرین بخش از آموزش فصل سوم علوم سوم ابتدایی است، به معرفی دوزیستان می پردازیم.

به موجوداتی که هم در آب و هم در خشکی زندگی می کنند «دوزیستان» گفته می شود. یکی از معروف ترین دوزیستان، قورباغه است. قورباغه ها وقتی به دنیا می آیند آب شش دارند و مانند ماهی ها در آب زندگی می کنند. اما پس از اینکه بالغ شوند، آبشش آن ها تبدیل به شش می شود. پس از آن قورباغه ها در خشکی می توانند زندگی کنند.

در شکل زیر مراحل رشد قورباغه را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید، قورباغه ها در ابتدا دم و آبشش دارند. اما وقتی که بزرگ می شوند، شش و دست و پا در بدن آن ها ساخته می شود.

آموزش علوم سوم ابتدایی رشد قورباغه

وزغ و سمندر و قورباغه دو ریست هستند

 

نکته: وزغ و سمندر از دیگر دوزیستان هستند.

 

 

 

 

 

 

توجه توجه: حالا که آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم به اتمام رسید، به شما والدین گرامی پیشنهاد می کنم که حتما به فروشگاه اجی مجی مراجعه کنید و محصولات آموزشی این موسسه را بررسی نمایید. بهترین فیلم ها و انیمیشن های آموزشی توسط تیم مجرب این موسسه تهیه و با قیمت های بسیار مناسب در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است. مطمئنا دانش آموزان ابتدایی با مشاهده این نوع آموزش علاقه بسیار زیادی به درس خواندن نشان خواهند داد و عاشق درس خواندن می شوند. آموزش کامل و بی نظیر علوم سوم ابتدایی اجی مجی و همچنین تمام دروس دیگر پایه های ابتدایی را می توانید در فروشگاه اجی مجی مشاهده نمایید.

مژده: اجی مجی 20 درصد تمام مطالب آموزشی ابتدایی را به صورت رایگان به شما هدیه می دهد. فقط با پرداخت هزینه ارسال 20 هزار تومانی 20 درصد این آموزش های ارزشمند را تهیه نمایید. برای سفارش رایگان این هدیه کافی است لینک زیر را پر نمایید.

guest
2 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
سینا

لطفا جواب سوالات کتاب رو هم بذارین ممنون