آموزش علوم سوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل دو

اگر به دنبال آموزش مطالب درسی فصل 2 علوم سوم دبستان هستید، با ما همراه باشید تا در کمتر از 30 دقیقه تمام مطالب آموزشی مربوط به دروس 6 تا 9 علوم سوم را در قالب آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم به شما ارائه دهیم. در این مقاله مفاهیم آموزشی این دروس به طور کامل آورده شده و برای مشاهده پاسخ فکر کنیدها، فعالیت ها و آزمایش کنیدها می توانید به پاسخ فکر کنیدها و آزمایش کنیدهای علوم سوم دبستان مراجعه کنید. دانش آموزان عزیز و والدین گرامی، همراه من باشید تا آموزش درس شش علوم سوم ابتدایی را باهم شروع کنیم. در ضمن همین مقاله را براساس آخرین تغیرات کتاب درسی و همراه با جواب کل سوالات می‌توانید در سایت بخون از طریق لینک های زیر مطالعه کنید:

آموزش علوم سوم دبستان درس 6

در این درس به شکل های مختلف آب که در طبیعت وجود دارد اشاره می کنیم. همچنین مسائلی در مورد آب، مانند آلودگی آب ها، آب های زیرزمینی، تشکیل رودخانه ها و… در آموزش درس ششم علوم سوم ابتدایی گفته خواهد شد.

آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم، شکل های مختلف آب در طبیعت

اگر با دقت به تصویر بالا نگاهه کنید، متوجه خواهید شد که آب به شکل های مختلف در طبیعت وجود دارد. همانطور که مشاهده می کنید، قسمتی از آب موحود در طبیعت به شکل ابر در آسمان وجود دارد. این ابر ها در واقع آب هایی هستند که از سطح زمین بخار شده و در آسمان متراکم شده و به شکل ابر در آمده اند.

این ابرها در اثر متراکم شدن تبدیل به برف و باران می شوند. برف و باران دوباره بر روی زمین باریده می شود، قسمتی از آن ها به شکل برف در کوهستان ها انباشته می شود. بقیه ی بارش ها که به شکل باران هستند، از کوه ها سرازیر می شوند و به شکل رود به دریا می ریزند.

همچنین قسمتی از برف و باران های باریده شده به داخل زمین نفوذ می کنند و در زیر زمین انباشته می شوند. به این آب ها نیز آب های زیر زمینی گفته می شود. در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم بیشتر در مورد شکل های مختلف آب توضیح خواهیم داد.

نفوذ آب در داخل خاک علوم سوم دبستان

حتما شما هم بارها مشاهده کرده اید که پس از ریخته شدن آب بر روی خاک، بعد از مدتی آب بر روی خاک مشاهده نمی شود. علت این است که آب به داخل خاک نفوذ می کند.

اگر اندازه ذرات خاک بزرگ باشد، آب به راحتی در آن نفوذ می کند. مثلا آب به داخل ماسه بیشتر و سریع تر نفوذ می کند. ولی اگر ذره های تشکیل دهنده خاک کوچک باشد (مانند خاک رُس) آب به سختی و با سرعت کمتر در آن نفوذ می کند. در شکل زیر تفاوت ماسه و رس را مشاهده می کنید.

نفوذ بیشتر آب در ماسه و نفوذ کم در خاک رس

حالا که با نفوذ آب در داخل خاک آشنا شدیم، در ادامه آموزش درس 6 علوم سوم به تشکیل آب های زیر زمینی می پردازیم.

آب های زیرزمینی چگونه تشکیل می شود سوم دبستان

همانطور که در فعالیت بالا نیز مشاهده کردید، آب این خاصیت را دارد که در داخل خاک نفوذ می کند. این خاصیت باعث می شود که مقداری از برف و بارانی که می بارد به داخل زمین فرو رود. در فعالیت بالا نیز مشاهده کردید که میزان نفوذ به بعضی از خاک ها و سنگ ها بسیار کم است. بنابراین آب هایی که به داخل زمین نفوذ می کنند اگر در زیر زمین به سنگ و یا خاک رس برسد، دیگر در آن فرو نرفته و بر روی آن جمع می شود. میزان آب جمع شده بر روی این خاک و سنگ ها رفته رفته افزایش می یابد و در نهایت مقدار قابل توجهی از آب های برف و باران در این قسمت از زیر زمین انباشته می شود. این آب را که در داخل رمین انباشته می شود، آب زیرزمینی می گویند. آب های زیرزمینی استفاده زیادی در مصارف کشاورزی و آشامیدن دارند.

نکته: در بیشتر استان های ایران (مانند یزد) رود و دریاچه وجود ندارد و مردم برای مصارف خانگی و یا کارهای کشاورزی از آب های زیرزمینی استفاده می کنند.

مشاوره رایگان تحصیلی برای پایه ابتدایی 

آیا می دانید که موسسه «اجی مجی» تمام دروس دوره ابتدایی را به طور کامل و با استفاده از روش های جدید و جذاب به فرزندان شما آموزش می دهد؟ آموزگاران برگزیده کشوری در این موسسه تلاش می کنند تا با بهترین روش ها دروس دبستان را مناسب با ذائقه کودکان به آن ها آموزش دهند. از همین حالا به فکر آینده درسی فرزندانتان باشید و مسیری را مهیا سازید که فرزندانتان در آینده جزء نخبه ها و برگزیدگان امر تحصیل باشند.

برای دریافت مشاوره رایگان از مشاورین اجی مجی فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود. مشاورین این موسسه تمام نکات لازم برای تحصیل فرزندتان را به شما خواهند گفت. دقت کنید که برای دریافت این مشاوره هیچ هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد.

 

 رود چگونه تشکیل می شود کلاس سوم دبستان

رود چگونه تشکیل می شود سوم دبستان

یکی از مهمترین بخش های علوم سوم دبستان نحوه تشکیل رود است. در این بخش از آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم به بررسی و تشریح کامل این مساله که رود چگونه تشکیل می شود می پردازیم. برف و بارانی که می بارد، قسمتی از آن به داخل زمین نفوذ کرده و آب های زیر مینی را تشکیل می دهد. همانطور که می دانید برای نفوذ آب به درون زمین مدتی زامن لازم است. بنابراین بخشی از این بارش ها قبل از نفوذ به درون زمین از کوه ها و سرازیری ها به راه افتاده و جاری می شوند. این آب های جاری شده ابتدا در مسیر سرازیری کوه ها به هم پیوسته و جویبارها را به وجود می آورند.

سپس این جویبارها نیز در مسیر خود به یکدیگر می پیوندند. از به هم پیوستن جویبارها رود تشکیل می شود. رودها که حالا جریان بزرگتر و تند تری از آب ها هستند، با سرعت و شدت بیشتری به سمت دریاها و اقیانوس ها جاری شده و در نهایت به دریاها می ریزند. در شکل زیر رودی که از سرازیر شدن آب برف و باران از کوه ها تشکیل شده است مشاهده می کنید.

آموزش علوم، تشکیل رود از به هم پیوستن جویبارها

نکته: چشمه، چاه و قنات روش هایی هستند که از طریق آن ها می توان به آب های زیر زمینی دسترسی پیدا کرده و از آن ها استفاده نمود. تعریف هرکدام از آن ها را در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم باهم می خوانیم.

چشمه ها به آب هایی گفته می شوند که از زیر زمین راهی به بیرون پیدا کرده و جاری می شوند. در واقع آب های زیر زمینی هستند که به طور طبیعی از محلی از پوسته زمین به بیرون می آیند.

چاه ها گودال هایی هستند که از سطح زمین حفر می شوند تا در نهایت به آب های زیر زمینی برسند. برای شست و شو و کارهای کشاورزی در بعضی از مناطق از آب چاه ها استفاده می شود.

قنات ها نیز کانال هایی هستند که در زیر زمین حفر می شوند تا آب چاه ها را به مناطق مختلف انتقال دهند.

نکته: استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی و حفر بیش از حد چاه ها عث می شود که منابع آب های زیر زمینی سریع تر خالی شده و خشک شوند. در طی چند سال اخیر چاه های بسیاری در مناطق مختلف ایران خشک شده اند. در شکل زیر مشاهده می شود که در اثر استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی، چاه های سمت چپ و راست خشک شده اند(سطح آب زیر زمینی پایین تر رفته است).

خشک شدن چاه ها در اثر استفاده بی رویه از آب چاه ها

نکته: ریخته شدن پساب فاضلاب های کارخانه ها و خانه ها در چاه های فاضلاب، در هر جایی که این چاه ها به منابع آب های زیر زمینی نزدیک هستند، موجب آلوده شدن آب های زیر زمینی می شود. استفاده از آب چاهایی که در این مناطق حفر شده اند برای انسان و محصولات کشاورزی مضر است.

درس شش علوم سوم ابتدایی، آلوده شدن آب های زیرزمینی بر اثر نفوذ فاضلاب های شهری

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، فاضلاب های شهری به آب های زیر زمینی نفوذ و آن ها را آلوده می کنند. این آب آلوده نیز از چاه ها برداشت شده و توسط انسان مصرف می شود که برای سلامتی بسیار زیان آور است.

در ادامه آموزش درس ششم علوم سوم دبستان به نحوه تصفیه آب می پردازیم.

آموزش صفحه 50 علوم سوم ابتدایی، تهیه آب آشامیدنی

آب رودها را در پشت سد یا استخرهای بزرگ جمع آوری می کنند. سپس این آب جمع آوری شده را به مراکز تصفیه آب انتقال می دهند. در تصفیه خانه ها گل و لای موجود در آب را می گیرند. تمام مواد اضافی را از آن جداسازی می کنند و در نهایت با استفاده از مواد میکروب کش، آن را برای آشامیدن آماده می کنند.

آب تصفیه شده در نهایت با استفاده از لوله کشی به شهرها و روستاها منتقل می شود. مراحل آماده سازی و تصفیه آب را در شکل زیر مشاهده می کنید.

آموزش تصفیه آب

درس شش علوم سوم به اتمام رسید. اگر سوالی در مورد دروس ارائه شده داشته باشید، در قسمت نظرات آن را بنویسید تا در سریع ترین زمان به سوال شما پاسخ دهم. در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل دو به درس هفتم می رسیم.

مژده مژده

اگر به دنبال بهترین منبع برای آموزش علوم سوم هستید، من به شما علوم سوم ابتدایی اجی مجی را پیشنهاد می کنم. در این مجموعه خانم رضایی، معلم نمونه کشوری با استفاده از انیمیشن ها و ویدیوهای جذاب، تمام نکات لازم برای این درس را آموزش داده است. با این مجموعه دانش آموز به سادگی خواهد توانست تمام مطالب درسی علم سوم را یاد یگیرد و به ذهن بسپارد. با این پکیج آموزشی فوق العاده علوم به یکی از شیرین درس ها برای دانش آموان تبدیل خواهد شد.

آموزش درس هفتم علوم سوم دبستان

به درس نور و مشاهده اجسام می رسیم. در درس هفتم علوم سوم با نور و نحوه مشاهده اجسام آشنا می شویم. نور عاملی است که باعث می شود ما اشیا و موجودات اطراف خود را ببینیم. در واقع نور به آن ها برخورد کرده و بازتاب نور از آن ها به چشم ما می سد و باعث می شود که ما تمام موجودات موجود در اطراف خود را مشاهده کنیم.

اگر نور در محیط وجود نداشته باشد و یا بازتاب آن از جسمی به چشم ما نرسد، ما آن جسم را نخواهیم دید. پس برای مشاهده اجسام و موجودات سه چیز باید مهیا شود:

  1. نور در محیط وجود داشته باشد.
  2. بازتاب نور از جسم به چشم ما برسد و مانعی مقابل آن وجود نداشته باشد.
  3. جشم ما باز باشد تا نور را دریافت کند.

در تصویر زیر مشاهده می شود که نور چراغ باعث دیده شدن اجسام و بچه های داخل اتاق می شود. نور از بچه های پشت پرده و پشت مبل به چشم بقیه بچه ها نمی رسد. بنابراین بچه های دیگر این دو نفر را نمی توانند ببینند. همچنین بچه ای که چشم هایش را بسته است، هیچ نوری از محیط دریافت نمی کند، بنابراین هیچ چیزی را مشاهده نمی کند.

آموزش نو و مشاهده اجسام، علوم سوم ابتدایی

حالا که می دانیم نور عاملی است که باعث دیده شدن اجسام می شود، آیا می دانید این نور از کجا تولید می شود؟

نور توسط اجسامی تولید می شود که به آن ها منبع نور گفته می شود. خورشید بزرگترین منبع نور در جهان است. از منابع نور دیگر می توان به لامپ، نور آتش، چراغ قوه و… اشاره کرد.

نکته: شبرنگ ها منبع نور نیستند. فقط نور را به خوبی از سطح خود باز می گردانند. همچنین ماه منبع نور نیست و از خود نور تولید نمی کند.

بازتابش نور چیست؟ علوم سوم دبستان

وقتی نور به یک جسم می تابد و از سطح آن بازگردانده می شود، به این پدیده بازتابش نور می گویند. آینه از وسایلی است که نور پس از برخورد به آن به خوبی بازتابش می کند.

همه اجسام نور را تا حدودی بازتاب می کنند. در واقع علت اینکه اجسام را می بینیم،بازتاب نور از سطح آن ها و برخورد نور بازتابی به چشم ما است.

آموزش علوم سوم، بازتاب نور

نکته: بازتاب شدید نور به چشم، موجب آسیب دیدگی آن می شود.

در ادامه آموزش درس هفتم علوم سوم به توضیح بازتابش منظم و بازتابش نامنظم اشاره می کنیم.

نور در برخورد به سطوح صاف و صیقلی به شکل منظم بازتاب می کند. اجسامی مانند آینه و ورقه آلومینیومی نور را به شکل منظم بازتابش می کنند. اما سطوحی که صاف نباشند، نور را به شکل نامنظم بازتابش می کنند. مانند مقوا.

آموزش آینه ها علوم سوم ابتدایی

آینه نور را به طور منظم بازتاب می کند. بازتاب منظم نور از سطح آینه دلیل دیده شدن تصویر در آن است. نور به اجسام و افراد برخورد می کند. قسمتی از نور از سطح این اجسام بازتاب می کند و به آینه برخورد می کند. نوری که به آینه می رسد نیز بازتاب شده و به چشم ما می رسد. این بازتاب نور از آینه به چشم ما باعث دیده شدن اجسام در آینه می شود.

آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم، آینه چیست

آموزش انواع آینه و ویژگی های آن ها علوم سوم

در این بخش از آموزش فصل دوم علوم سوم دبستان به انواع آینه ها، خصوصیات و کاربردهایی که هرکدام دارند اشاره می کنیم.

آینه تخت: آینه های معمولی که سطح آن ها صاف است، آینه تخت می نامند. این نوع آینه بیشتر در استفاده های روزمره و مکان های عمومی و تزئینات کاربرد دارد.

آینه فرو رفته: به آینه هایی که جهت خمیدگی سطح آن ها به طرف داخل است، آینه فرو رفته (آینه مقعر) می گویند. این آینه ها اجسام را بزرگتر و نزدیکتر نشان می دهند. در دندانپزشکی برای بزرگتر دیدن دندان و داخل دهان از این نوع آینه استفاده می شود.

نکته: سطح داخلی قاشق مانند آینه فررفته عمل می کند.

آینه برآمده: آینه هایی که قسمت نشان دهنده آن ها به سمت بیرون خمیده باشد، آینه برآمده (آینه محدب) نام دارند. از ای نآینه ها به عنوان مثال در آینه بغل خودروها و در سر پیچ های جاده ها استفاده می شود. آینه برآمده تصاویر را کوچتر و دورتر نشان می دهد. بنابراین محیط بزرگ تری را نشان می دهد.

نکته: سطح بیرونی قاشق (پشت قاشق) مانند آینه برآمده عمل می کند.

در شکل زیر انواع آینه را مشاهده می کنید. با توجه به توضیحاتی که داده شد، آیا می توانید بگویید که در هر کدام از تصاویر کدام یک از انواع آینه ها به کار رفته است؟

آموزش انواع آینه

درس هشتم علوم سوم دبستان نحوه درست کردن انواع آینه را آموزش می دهد و مطلب آموزشی ندارد. بنابراین به آموزش درس نهم علوم سوم ابتدایی می پردازیم.

آموزش علوم سوم دبستان درس 9

آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم را با درس نهم ادامه می دهیم.

اگر تصویر زیر را به دقت نگاه کنید، مشاهده می کنید که این تصویر نمونه ای از فعالیت های مختلف ما را در طول روز نشان می دهد. همانطور که می بینید، در اکثر کارها ما یا جسمی را هُل می دهیم و یا آن را می کشیم. در واقع تلاش می کنیم جسمی را به حرکت درآوریم. هرگاه که ما جسمی را هُل می دهیم، آن را می کشیم و یا از زمین بلند می کنیم، به آن نیرو وارد می کنیم. به طور کامل تر می توان گفت که ما برای انجام تمام کارها و بازی ها نیرو مصرف می کنیم.

برای انجام تمام کارهای خود نیرو مصرف می کنیم

نکته: اگر نیرویی که برای جابجا کردن یک جسم مصرف می کنیم کافی نباشد، آن جسم حرکت نخواهد کرد.

گاهی اوقات نیرو فقط برای حرکت دادن اجسام استفاده نمی شود. برای متوقف کردن، تغییر جهت دادن و تغییر شکل دادن اجسام نیز باید نیرو مصرف کنیم.

به عنوان مثال وقتی که دروازه بانی توپی را که به سمت دروازه در حال حرکت است می گیرد، آن را با استفاده از نیرو متوقف می کند. نانوا با استفاده از نیرو شکل خمیر را تغییر می دهد و کسی که تنیس روی میز بازی می کند، با نیرویی که به توپ وارد می کند، جهت آن را تغییر می دهد. درشکل زیر هر یک از موارد مصرف نیرو را مشاهده می کنید.

آموزش نیرو و تاثیر آن بر اجسام

سوال: به نظر شما بچه ای که بادکنک را فشار می دهد، نیروی او چه تغییری در وضعیت بادکنک به وجود می آورد؟

نکته: نیرو می تواند در جهت های مختلف به اجسام وارد شود. مثلا به هنگام کوبیدن میخ به سطح میز، نیرو از بالا به پایین به آن وارد می شود.

آموزش علوم سوم فصل 2 به اتمام رسید. در پایان یک مژده دیگر برایتان دارم. اجی مجی 20 درصد تمام آموزش های دوره ابتدایی را به صورت رایگان به شما هدیه می دهد. برای دریافت این هدیه ارزشمند از اجی مجی شما فقط هزینه ارسال را پرداخت خواهید کرد. بسته به ارزش 200 هزار تومان را تنها با پرداخت 20 هزار تومان دریافت کنید. برای دریافت هدیه خود کافی است فرم زیر را در عرض چند ثانیه پر کنید.

پیشنهاد می کنم به سایت اجی مجی مراجعه کرده و بیشتر با خدمات و آموزش های این موسسه آشنا شوید. متفاوت ترین و جذاب ترین آموزش های دوره ابتدایی را در این موسسه دریافت خواهید کرد.

 

guest
2 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
یعقوب

خیلی عالی و کامل بود، دستتون درد نکنه