آموزش علوم سوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل اول 

آموزش علوم سوم دبستان فصل اول

کافی است 20 دقیقه با این آموزش همراه باشید تا کل فصل اول علوم سوم دبستان را یاد بگیرید. فصل اول علوم سوم شامل درس های 1 تا درس 5 این کتاب است. مطالب آموزشی این درس ها و نکات آن در این مطلب توضیح داده شده است. برای مشاهده جواب آزمایش کنیدها، فکر کنیدها و… نیز می توانید به پاسخ فعالیت ها و آزمایش کنیدهای علوم سوم دبستان مراجعه کنید. با روشی که ما برای آموزش علوم سوم دبستان فصل اول در نظر گرفته ایم، به راحتی این فصل را یاد می­ گیرید و مطالب آن برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند. با ما همراه باشید تا باهم درس اول را شروع کنیم. همچنین این مقاله را به صورت کاملا آپدیت و براساس تغیرات کتاب های درسی همراه با نمونه سوال همین درس و آموزش کامل فصل سوم را از طریق لینک های زیر می‌توانید مطالعه کنید و به تسلط کامل دست پیدا کنید:

آموزش درس 1 علوم سوم دبستان

در درس 1 با یک مثال یاد می­ گیریم که چگونه مانند دانشمندان بتوانیم مطالب علمی را دسته بندی کنیم. در این مثال مریم، سارا و زهرا به کمک معلم خود خوراکی­ هایی را که دانش­ آموزان برای زنگ تفریح به مدرسه می­ برند، دسته بندی می­ کنند.
در صفحه­ های 9 و 10 مشاهده می­ کنیم که برای دسته بندی بهتر است از جدول ها استفاده کنیم. این بچه­ ها برای پر کردن جدول اطلاعاتی که را با پرسیدن از دانش­ آموزان، پدر و مادر آن­ها و مربی بهداشت به دست آورده­ اند در آن وارد می­ کنند. در واقع این بچه­ ها با این کار، جمع­ آوری اطلاعات انجام می­ دهند. برای این که اطلاعت مورد نیاز خود را که با روش های گوناگون (مانند پرس و جو، انجام آزمایش، مشاهده و…) آن ها را گردآوری کرده ایم، راحت تر دسته بندی کنیم، از جدول استفاده می کنیم. این کار باعث می شود که در مراحل بعدی کارمان اطلاعات مورد نیازمان را راحت تر پیدا کنیم.

آموزش علوم سوم دبستان درس اول،جمع آوری اطلاعات

در ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل اول به آموزش درس دوم یعنی «خوراکی ها» می­ پردازیم.

آموزش درس دوم علوم سوم دبستان

در این درس با خوراکی ها و انواع آن­ ها آشنا می­ شویم. همه­ ما برای انجام همه­ کارهای خود به غذای سالم و مناسب نیاز داریم. در این درس یاد می­ گیریم که غذاها در 4 گروه دسته بندی می­ شوند. این 4 گروه عبارتند از:

  1. گروه گوشت (گوشت قرمز، جگر و…)، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات (مثل نخود، لوبیا، عدس و…)، لبنیات (مثل شیر، پنیر، ماست و…)
  2. گروه نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی و غلات (مانند گندم، جو، ذرت و…)
  3. گروه چربی ها (مانند روغن، کره، سُس و…)
  4. گروه میوه­ ها و سبزیجات

گروه های غذایی، فصل اول علوم سوم دبستان

هر یک از این گروه­ ها وظیفه­ خاصی در بدن ما انجام می­ دهند. در ادامه­ آموزش علوم سوم درس دوم به فواید این گروه­ های غذایی در بدن اشاره می­ کنیم.
گروه اول به رشد بدن کمک می­ کنند و پروتئین و مواد لازم برای رشد در آ ن­ها وجود دارد. در این گروه از غذاها آهن زیادی وجود دارد که به آرامش اعصاب ما کمک زیادی می کند. همچنین آهن موجود در این غذاها به خون سازی در بدن کمک می کند. علاوه بر این کلسیم موجود در لبنیات در رشد استخوان ها و حفاظت از دندان ها نقش مهمی دارد.
گروه دوم هم به بدن ما انرژی می ­دهند و هم ویتامین ­های لازم برای بدن ما را دارا هستند. این غذاها تاثیر زیادی در رشد اندام های بدن و افزایش قد ما دارند.
گروه سوم انرژی بدن ما را تأمین می کنند، اما استفاده­ بیش از حد از آن­ ها برای سلامتی ما ضرر دارد. این دسته از غذا ها بیشتر برای طعم دادن به غذاها و سالادها مورد استفاده قرار می گرند.
گروه چهارم هم برای سلامتی و درست کار کردن بدن لازم هستند و ویتامین­ های زیادی در آن­ها وجود دارد. این ویتامین ها در درمان زخم های بدن و افزایش بینایی به بدن ما کمک می کنند. ویتامین های «آ»، «بی» و «سی» در میوه ها و سبزیحات به مقدار زیاد وجود دارد.
نکته1: برای سالم ماندن مواد غذایی باید آن ها را در شرایط مناسب نگهداری کنیم.
نکته2: بیشتر مواد غذایی که از بازار می خریم، دارای تاریخ مصرف هستند. یعنی پس از مدت زمان مشخصی فاسد می شوند و نباید از آن ها استفاده کنیم.
برای اینکه این 4 گروه مواد غذایی و ویژگی های آن ها بهتر و راحت تر در ذهنتان بماند، ویدیوی زیر را حتما تماشا کنید. این ویدیو قسمتی از آموزش های جذاب خانم رضایی، مدرس پایه سوم موسسه اجی مجی است.

فیلم آموزش گروه های غذایی علوم سوم دبستان به روش اجی مجی

در این فیلم آموزش گروه های غذایی و خواص و فواید آن ها را مشاهده می کنید که خانم رضایی با استفاده از یک روش خلاقانه و با شعر توضیح می دهند. با این روش مواد غذایی تشکیل دهنده هریک از گروه ها و فداید آن ها به راحتی به خاطر می سپارید.

در این قسمت به درس سوم از آموزش علوم سوم دبستان فصل اول می رسیم. این درس در مورد «مواد طراف ما» است.
قبل از این که به ادامه  آموزش بپردازیم، شما را با یک موسسه بی نظیر آشنا خواهیم کرد؛  اجی مجی بزرگترین و بهترین گروه آموزشی برای دوره دبستان. تمامی دروس پایه های ابتدایی توسط آموزگاران نمونه کشوری به شکل کاملا جذاب در پکیج های این موسسه آموزش داده می شود. خبر ویژه اینکه می توانید از اجی مجی مشاوره ی رایگان آموزشی هم بگیرید! تمام نکات لازم برای این که فرزند شما به بهترین شکل ممکن درس بخواند و آینده درخشان خود را از اکنون رقم بزند، دراین مشاوره رایگان به شما ارائه داده می شود. برای دریافت مشاوره رایگان پایه ابتداییازکارشناسان اجی مجی، کافی است فرم زیر را پر کنید.

آموزش درس سوم علوم سوم ابتدایی

اگر فعالیت ابتدای درس 3 علوم سوم را انجام دهید، در هنگام نوشتن جدول صفحه 21 متوجه می شوید که از وسایلی برای انجام این کار استفاده کرده اید که تفاوت هایی باهم دارند. این تفاوت مربوط به حالت این مواد است. همانطور که در جدول هم مشاهده می کنید، بعضی از این مواد جامد بوده اند و بعضی دیگر از آن ها مایع. مثلا صابون و سیم جامد هستند. در حالیکه آب مایع است.

آموزش گاز چیست؟ علوم سوم دبستان

اما یک حالت دیگر از ماده وجود دارد که به آن «گاز» گفته می شود. مانند هوایی که در داخل حباب ها وجود دارد. همچنین هوایی که به هنگام فوت کردن بادکنک به داخل بادکنک می رود، گاز است.

هوای درون بادکنک نوعی گاز است

به موادی مانند هوا که در همه جای ظرف پخش می شوند، گاز گفته می شود. مایعات (مثل آب) هم در ظرف پخش می شوند و در هر ظرفی که ریخته شوند، به شکل آن ظرف در می آیند. مثلا  آبمیوه (که مایع است) در داخل لیوان به شکل لیوان در می آید و در داخل پارچ به شکل پارچ در می آید.

مایعات به شکل ظرفی که در آن ریخته می شوند، در می آیند

آموزش استفاده از گازها علوم سوم

آموزش علوم سوم فصل اول، استفاده از گازها

از گازها استفاده زیادی می شود. مثلا برای نفس کشیدن بیماران، پر کردن کپسول هوا برای نفس کشیدن غواص ها در زیر آب، استفاده از گاز دی اکسید کربن برای خاموش کردن آتش، گاز شهری برای پختن غذا و… .

نکته: هوا یکی از مهمترین گازهایی است که در اطراف ما وجود دارد. همه گیاهان و جانوران برای زنده ماندن به هوا نیاز دارند.

آموزش صفحه 25 علوم سوم دبستان (تبدیل حالت مواد)

در این قسمت از آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم به تبدیل شدن حالت مواد به حالت های دیگر می پردازیم.
همانطور که می دانید آب همیشه به شکل مایع نیست. مثلا آب در حالت عادی به شکل مایع است. اما اگر آن را در فریزر قرار دهیم، یه شکل یخ در می آید؛ یعنی آب به حالت جامد تبدیل می شود. همچنین آب در اثر حرارت به بخار تبدیل می شود. بخار حالت گازی شکل دارد. پس نتیجه می گیریم که حالت های ماده می تواند به یکدیگر تبدیل شود.

ذوب چیست؟ علوم سوم دبستان

تبدیل شدن یک ماده از حالت جامد به حالت مایع را «ذوب» می نامند. مثلا یخ و کره در اثر گرما ذوب می شوند (از حالت جامد به حالت مایع تبدیل می شوند).

ذوب یخ در اثر گرما

انجماد چیست؟ علوم سوم دبستان

تبدیل شدن یک ماده از حالت مایع به حالت جامد را «انجماد» می گوییم (مثل تبدیل شدن آب به یخ). معمولا انجماد در اثر سرد کردن یک مایع اتفاق می افتد؛ مثل سرد شدن آب در جایخی یخچال.

آموزش فصل اول علوم سوم، انجماد

از آموزش درس سه علوم سوم ابتدایی فقط بخش تبخیر باقی مانده است که در ادامه به آن می پردازیم.
زنگ تفریح: در حالی که قبل از رسیدن به آموزش درس چهارم علوم سوم، به استراحت می پردازید، یک مژده دیگر برای شما داریم. 20 درصد از کل بسته های آموزشی اجی مجی را میتوانید رایگان از سایت اجی مجی دریافت کنید. برای دریافت این هدیه با ارزش فقط هزینه ارسال را پرداخت خواهید کرد. بسته به ارزش 200000 تومان را فقط با 20 هزار تومان دریافت کنید. برای دریافت هدیه خود فرم زیر را پر کنید.

تبخیر چیست؟ علوم سوم دبستان

تبدیل یک ماده از حالت مایع به گاز را «تبخیر» می نامند. مثلا بخار شدن آب نمونه ای از تبخیر شدن است. بخار شدن آب را می تواید به هنگام جوشیدن آب در کتری مشاهده کنید.

تبخیر آب در اثر گرما

آموزش علوم سوم درس 4

درس چهارم علوم سوم دبستان به معرفی دو مورد از معروف ترین یکاهای اندازه گیری اشاره می کند.
برای اندازه گیری مواد باید از معیار های مشخصی استفاده کنیم. در فعالیت صفحه 28 مشاهده می کنید که اگر از معیار های یکسانی برای اندازه گیری نکنیم، نتیجه های متفاوتی به دست می آید.

لیتر، معیار اندازه گیری مقدار مایعات

آموزش فصل اول علوم سوم ابتدایی را با معرفی لیتر ادامه می دهیم. برای اندازه گیری مایعات و مشخص کردن حجم آن ها از یکای «لیتر» استفاده می کنیم. در شکل زیر تصویر مایعات مختلف را مشاهده می کنید که حجم هریک از آن ها با لیتر مشخص شده است.

واحد اندازه گیری مابعات لیتر است

جرم، ترازو، کیلوگرم

همه اجسم از ماده تشکیل شده اند. مقدار تشکیل دهنده ی هر جسم را «جرم» آن جسم می نامند. برای اندازه گیری جرم جسم های مختلف از وسیله ای به نام «ترازو» استفاده می کنیم.

ترازو وسیله اندازه گیری جرم، درس چهارم علوم سوم

واحد اندازه گیری جرم مواد «کیلوگرم» یا «گرم» است. اگر جرم یک ماده زیاد باشد آن را با واحد کیلوگرم اندازه گیری می کنند(مانند یک کیلوگرم سیب زمینی، سه کیلوگرم پرتقال) و اگر جرم یک ماده کم باشد، برای مشخص کردن جرم آن از واحد گرم استفاده می کنیم (مثلا کره 100 گرمی، 250 گرم پنیر و… ).
نکته1: یک کیلوگرم برابر با 1000 گرم است.
نکته2: خیلی وقت ها به جای واژه ی جرم از کلمه ی وزن استفاده می کنیم که اشتباه است!
درس 4 هم به اتمام رسید و از آموزش علوم سوم دبستان فصل اول، فقط درس 5 (آب ماده ی با ارزش) باقی مانده است که در ادامه به توضیح این درس می پردازیم.

آموزش علوم سوم دبستان درس پنج

آموزش علوم سوم دبستان فصل اول،چرخه آب

در ابتدای این درس تصویری را مشاهده می کنیم که «چرخه آب» را در طبیعت نشان می دهد. همانطور که می بینیم، آب در طبیعت به شکل های مختلفی وجود دارد؛ مانند آب دریاها و رودخانه ها، ابرهای گازی شکل و به شکل یخ در کوهستان ها و مناطق سرد.
جالب است بدانید که آب در طبیعت دائما در حال تغییر است. به این صورت که بخاری که به شکل ابر است، با تبدیل شدن به باران و برف به زمین می بارد. سپس این آب به شکل رودخانه ها به دریا ها می ریزد. آب دریاها در اثر گرمای خورشید دوباره بخار شده و به شکل ابر در می آید. آب همیشه این چرخه را در طبیعت تکرار می کند که به آن «چرخه آب» می گویند.

در بخش «آموزش علوم سوم ابتدایی درس سوم » با تغییر حالت های مواد آشنا شدیم. در این قسمت با یکی دیگر از این تبدیل ها آشنا می شویم.

آموزش میعان علوم سوم دبستان

وقتی که بخار آب سرد شود یا به جسم سردی برخورد کند، از حالت گاز (بخار) به حالت مایع (آب) تبدیل می شود. به این تغییر حالت، «میعان» می گویند.
قعالیت صفحه 36 کتاب، آزمایشی را نشان می دهد که در آن بخار آب داغ در برخورد به در قابلمه که سرد است، به قطره های آب تبدیل می شود. این آزمایش نمونه ای از فرایند میعان را نشان می دهد.
آیا می دانید: تشکیل قطره های آب بر روی شیشه پنجره در روزهای سرد زمستان نمونه دیگری از میعان است؟
در واقع بخار آب موجود در فضای اتاق، در برخورد به شیشه سرد پنجره، تغییر حالت داده و به قطره های آب تبدیل می شود.

آب های شور و آب های شیرین علوم سوم ابتدایی

بخش خیلی زیادی از آب های موجود در سطح کره زمین را آب هایی تشکیل می دهند که شور هستند و انسان نمی تواند از آن ها استفاده کند. آب دریا ها و اقیانوس ها شور است و برای نوشیدن و کشاورزی نمی توان از آن ها استفاده کرد.
مقایسه مقدار آب های شور و شیرین

در مقابل آب رودخانه ها و چشمه ها شیرین و برای انسان قابل استفاده است. در تصویر مقابل مقدار آب های شور و شیرین مقایسه شده است. همانطور که مشاهده می کنید، مقدار آب های شیرین خیلی کمتر از آب های شور است.
یک نکته مهم قبل از ادامه آموزش علوم سوم دبستان فصل اول : مقدار آب های شیرین موجود در کره زمین خیلی کم است. همچنین ما فقط بخش خیلی کوچکی از این آب های شیرین را می توانیم مصرف کنیم. بنابراین باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

آموزش فصل اول علوم سوم دبستان را با توصیخ تبخیر آب و تشکیل ابرها به پایان می رسانیم.

آموزش صفحه 41 علوم سوم دبستان، تشکیل ابرها

به تبدیل شدن آب از حالت مایع به گاز (بخار)، «تبخیر» می گویند. تبخیر در محیط های گرم سریع تر اتفاق انجام می شود. (مثل خشک شدن لباس ها در زیر نور آفتاب)
در هوا همیشه مقداری بخار آب وجود دارد. اگر بخار موجود در هوا سرد شود «ابر» به وجود می آید.
اگر ابرها به اندازه ی کافی سرد شوند، تبدیل به برف و باران می شوند.
آموزش فصل اول علوم سوم به اتمام رسید. اگر سوالی در مورد این فصل دارید در بخش نظرات سوال خود را مطرح نمایید. در سریع ترین زمان به سوال شما پاسخ خواهیم داد. اگر به دنبال بهترین و تخصصی ترین آموزش های پایه سوم ابتدایی هستید، ما به شما اجی مجی سوم دبستان را پیشنهاد می کنیم. آموزش کامل و پاسخ تمامی سوالات کتاب های درسی سوم دبستان با روش های نوین آموزشی و توسط آموزگاران برگزیده کشوری. با اجی مجی همیشه یک گام از دوستان خود جلوتر خواهید بود.
در ادامه خلاصه آموزش فصل اول علوم سوم دبستان را مشاهده می کنید.

خلاصه آموزش علوم سوم دبستان فصل اول

فصل اول علوم سوم دبستان از پنج درس تشکیل شده است. در درس 1 علوم سوم با چگونگی جمع آوری اطلاعات و طبقه بندی آن ها آشنا شدیم. درس دوم انواع خوراکی ها و فایده آن ها را برای ما معرفی می کند. در درس های سه تا پیج نیز مطالبی در مورد انواع مواد موجود در محیط اطراف، روش های اندازه گیری آن ها، حالت های مختلف ماده و تبدیل این حالت ها به یکدیگر، آموزش داده شد. امیدواریم  آموزش فصل اول علوم سوم برایتان مفید بوده باشد.

«یک پیشنهاد ویژه برای یادگیری راحت تر علوم سوم دبستان»

آموزش دروس سوم دبستان توسط خانم رضایی در اجی مجی

والدین گرامی، موسسه «اجی مجی» قوی ترین موسسه آموزش دروس ابتدایی است که تمامی دروس را با روش های جدید آموزشی و توسط معلمین برجسته کشوری آموزش می دهد. اگر می خواهید فرزندتان علوم سوم دبستان و یا دروس دیگر را با درک کامل یاد بگیرد، توصیه می کنیم پکیج های آموزشی این موسسه را تهیه نمایید. تمامی مباحث علوم سوم دبستان (شامل مطالب درسی، آزمایش کنیدها و فعالیت ها) در علوم سوم ابتدایی اجی مجی با روش های نوین آموزشی و استفاده از تصاویر و انیمیشن های جذاب به فرزند شما آموزش داده می شود.
تمام دروس دوره دبستان با کیفیت بسیار بالا و به شکل کامل در اجی مجی آموزش داده شده است. برای تهیه بهترین پکیج های آموزشی برای فرزندتان کافی است به فروشگاه اجی مجی مراجعه کنید و این آموزش ها را با قیمت های استثنایی تهیه نمایید.

برای مشاهده درس دیگر و آموزش کل کتاب علوم سوم دبستان می توانید به آموزش های زیر که در سایت قرار داده ام مراجعه کنید:

آموزش علوم سوم دبستان فصل دوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل سوم

آموزش علوم سوم دبستان فصل چهارم

guest
9 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
آرزو

جواب سوالات فکر کنید و فعالیت ها رو هم تو سایت میزارید؟ممنون بخاطر مطالب عالی و کاملتون

مهتاب

بسیار عالی بود.
همه آموزش های اجی مجی مثل اینی که گذاشته بودین به شکل ویدیو هست؟

مهدی

یکی از بهترین و جامع ترین توضیحات در مورد علوم آموزشی پایه های ابتدایی بود.

سهیلا

واقعا این بسته ها فوق العاده هستن، باور نکردنیه یه آموزش در این حد جذاب و مفید باشه،

رضا

به شخصه تا به حال همچین مطلب کامل و مفیدی ندیده بودم، دمتون گرم

سعیده

من پکیج چهارم دبستان اجی مجی رو واسه دخترم خریدم فوق العاده س. پیشنهاد میکنم تو این دوران حتما از این بسته ها استفاده کنید