آموزش ریاضی ششم

آموزش ریاضی ششم فصل چهارم به شیوه نوین!

IMG 20201212 194319 943

درس ریاضی همیشه یک درس چالش برانگیز بسیار مهم بوده که لازم است آن را درست یاد گرفت نه با حفظ کردن بلکه با استفاده از تصاویر و آموزش مفهومی درست، اما این روش را چطور میتوانیم پیدا کنیم؟ روش صحیح آموزش ریاضی ششم به صورت مفهومی چیزیست که امروز میخواهیم آن را یاد بگیریم. همونطور که مستحضر هستید رسیدم به بخش چهار از آموزش ریاضی ششم و میخوام خدمتتون عرض کنم که این فصل از چه قسمت هایی تشکیل شده است قسمت اول این فصل تقارن و مرکز تقارن است و در بخش های بعدی با مفاهیم دوران  و محور های مختصات و تقارن و مختصات آشنا خواهیم شد که همه این مطالب رو فوق العاده ساده و به راحتی فرا خواهیم گرفت.

تقارن و دوران

تقارن و تقارن مرکزی از آموزش ریاضی ششم فصل چهارم

اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

در این قسمت کتاب درسی در نظر دارد که ما را با مفاهیم تقارن آشنا کند و انواع تقارن را برای ما توضیح بده پس اجازه در چند جمله ساده خدمتتان توضیح بدم که این مفاهیم رو چطور میشه ساده یاد گرفت پس تا آخر این مبحث با ما  همراه باشید.

تقارن محوری:درتقارن محوری قرینه یک نقطه را نسبت به یک خط بدست می آوریم.

محور تقارن خطی است که قرینه هر نقطه ازشکل نسبت به آن برخود شکل منطبق می شود و همچنین میتوان گفت محور تقران خطی است که شکل را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.

تقارن مرکزی:درتقارن مرکزی قرینه یک شکل را نسبت به یک نقطه بدست می آوریمکه  دراین صورت آن نقطه مرکز تقارن شکل خواهد بود .

مرکزتقارن نقطه ای است که قرینه هرنقطه ازشکل نسبت به آن بر خود شکل  اصلی منطبق خواهد بود .

تمرین مرکزتقارن ها

اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

در این صفحه اشکال مختلف می بینید که من در چند جمله اطلاعات کلی در این باره در اختیار شما قرار میدهم، مربع 4تا محور تقارن و مستطیل دوتا محور تقارن ، لوزی 2تا محورتقارن ، متوازی الاضلاع محور تقارن ندارد و دایره بی شمار محور تقارن دارد.

مثلث متساوی الاضلاع 3تا محورتقارن ، مثلث متساوی الساقین یک محور تقارن ، ذوزنقه متساوی الساقین یک محور تقارن دارد.

و ما چندین کلمه کلیدی در این مبحث خواهیم داشت که به شرح زیر می باشد :

نقطه: یک مرکز تقارن داردو آن خودش است، وبی شمار محورتقارن دارد.

خط: بی شمار مرکزتقارن دارد،کلیه نقاطی که روی خط قرار دارند. بی شمار محور تقارن دارد.خطوطی که بر این نقاط می گذرند.

nضلعی منتظم: nمحور تقارن دارد، اگر nزوج باشدیک مرکز تقارن دارد،واگرnفردباشدمرکز تقارن ندارد.

نیم خط: نیم خط مرکز تقارن ندارد،ولی یک محور تقارن دارد.

پاره خط: دومحور تقارن عمودبرهم دارد،یکی عمود منصف آن ودیگری خطی است که پاره خط جزیی ازآن است.ویک مرکز تقارن دارد.

 و باید دقت کنیم که مثلث متساوی الساقین  و مثلث متساوی الاضلاع مرکز تقارن ندارد !!

خب امیدواریم تا این قسمت از مقاله مان به حد کافی استفاده برده باشید و برایتان مفید باشد همه میدانیم که برای این حجم از مطالب این درس باید از روش درست آموزش ریاضی ششم ابتدایی استفاده کنید و این روش باید مفهومی و کامل باشه تا به بهترین نحو این درس را یاد بگیریم من این راه را برایتان نشان خواهم داد! برای اینکه 20 درصد کل درس ریاضی ششم و بقیه درس های پایه ششم دبستان را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید کافیست چند ثانیه وقت بگذارید و فرم زیر را پر کنید.

[elementor-template id=”10466″]ص

مفهوم دوران از آموزش ریاضی ششم فصل چهارم

اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

دوران در لغت به معنای چرخش و چرخیدن است اما در دنیای ریاضی واژه ی دوران یعنی گرداندن یک شکل حول یک نقطه یا یک خط که مفهوم دوران را ایجاد می کند، به نقطه ای که شکل حول آن دوران می یابد مرکز دوران نامیده می شود.

دوران کامل یعنی دوران 360 درجه اگر شکلی حول محوری 360 درجه دوران یابد میگوییم دوران کامل اتفاق افتاده که در زندگی روزمره ما هم کاربرد هایی دارد چرخ ، اسیاب بادی ، توربین و …. . اگر شکلی را حول یک نقطه به اندازه 180 درجه یا کمتر در جهت عقربه های ساعت می چرخانیم و شکل روی خودش می افتد می گوییم شکل تقارن چرخشی دارد.

حال اگر دوران کامل 360 درجه باشد ربع دوران 90 درجه ، نصف دوران 180 درجه و دو دوران کامل 720 درجه خواهد بود.

محور های مختصات از اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

خب کتاب درسی میخواهد با شکل خدمتتان محور مختصات رو ارائه بدهد، حالا ما یک توضیح کوچک میگوییم که محور مختصات چی هست! ؛ دستگاه مختصات از دو محور عمود بر هم تشکیل شده که محور افقی را محور طول های یا محور x و محور عمودی را محور عرضها یا محور y می نامیم و مبدا مختصات محل تلاقی این دو خط است که با 0 نشان داده می شود در واقع مبدا مختصات صفر است.

برای مثال اگر ما بخواهیم در فعالیت تصویر به فروشگاه لوازم تحریر برویم باید سه واحد یا خیابان به سمت افقی برویم یعنی در محور xها سپس دو واحد یا کوچه به سمت عمودی برویم که میشود در محور yها حال بچه ها ما برای آنکه مختصات اون نقطه یعنی فروشگاه رو بدست بیاوریم باید دو متغیر رو پیدا کنیم که اولی x و دومی y خواهد بود تعداد واحد هایی که به سمت افقی رفتیم رو به جای x و تعداد واحد هایی که در راستای عمود یعنی محور y ها رفتیم رو به جای y قرار خواهیم داد که مختصات ما بدست خواهد آمد.

فعالیت صفحه 84 از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

اموزش ریاضی ششم فصل چهارم

خب اینجا همون طور که میبیند برای ما خواسته مفهوم مختصات رو جا بندازه که باهاش آشنا شدیم حال فی المثل اگه بخواهیم نقطه (( آ )) را در محور پیدا کنیم اول باید 2 واحد به سمت محور x ها حرکت کنیم و سپس 2 واحد به سمت محور y ها و به همین شکل برای نقطه (( ب))  ابتدا باید 2 واحد به سمت محور x ها و سپس 5 واحد به سمت محور y ها پیش برویم تا به نقطه مورد نظر برسیم.

دوستان عزیزم رسیدیم به مرحله آخر از آموزش ریاضی ششم فصل اول و با مطالعه بیشتر دروس خواهید دید که نیاز به راهنمایی های درست جهت مطالعه با بازده بیشتر خواهید داشت به یک نفر راهنما که راه درست مطالعه بهتر را به شما نشان دهد و مشاور شما باشد و این راه حل هدیه امروز ما به شماست که با مشاوره رایگان به کمک شما بیایم فقط برای اینکه از مشاوره رایگان موسسه اجی مجی استفاده کنید کافیست فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

[elementor-template id=”10479″]

مرور فصل چهارم از ریاضی ششم

ولی مرور! این فصل یک فصل پایه  و خیلی مهم هستش برای اینکه فصل های دیگه ریاضی ششم رو بهتر یاد بگیرید باید روی این فصل خوب کار کنید پس خوب مرور کنید و تمرین کنید و با اجی مجی نگران فصل ها و درسای دیگه خودتون نباشید.

امیدوارم از این مقالمون لذت کافی رو برده باشین ما یه مقاله فوق العاده دیگه برای فصل پنجم ریاضی ششم داریم که حتما مطالعه کنید و حتما در قسمت پایین برایمان نظر بگذارید که مطلب چطور بود و سوالاتتان را بپرسید ممنون .

guest
10 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
فاطمه

خیلی فوق العاده بود ممنونم

مبین

من فیلمای ششم رو سفارش دادم چقدر طول میکشه برسه به دستم

رضا فرجی

خیلی عالی بود👌🏻😍

محمدی

خسته نباشید عالی بود ولی روی صفحه های دیگه کتابم کار کنید ممنونم

مریم رضایی

این فصل خیلی سخت بود واقعا روان توضیح دادین ممنونم

فرهمند

مثل همیشه عالی اجی مجی فوق العادست

محمدزاده

اگه میشع بیشتر رو تمرین ها کار کنید

زهرا سلیمانی

واقعا عالی بود مبحث تقارن و دوران رو من نمیتونستم یاد بگیرم ممنونم🙏

علیرضا محمدنژاد

سلام خسته نباشید من دخترم ششم میخونه توی ریاضی و علوم ضعیفه چطور میتونم برای این دو درس فیلم اموزشی تهیه کنم؟

میترا بختیاری

خیلی ممنون عالی مث همیشه