آموزش ریاضی ششم

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم به روش ساده!

IMG 20201113 024150 740

درس ریاضی همیشه یک درس چالش برانگیز بسیار مهم بوده که لازم است آن را درست یاد گرفت نه با حفظ کردن بلکه با استفاده از تصاویر و آموزش مفهومی درست، اما این روش را چطور میتوانیم پیدا کنیم؟ روش صحیح آموزش ریاضی ششم به صورت مفهومی چیزیست که امروز میخواهیم آن را یاد بگیریم.

دوستان عزیزی که آماده یادگیری فصل پنج ریاضی ششم ابتدایی به صورت فوق العاده عالی و ساده هستند این فصل مهمی هست و قراره سال ها همراهتون باشه و باید خیلی در آموزش این فصل دقت داشته باشید و مراقب تمام نکته های ریز باشین خب این فصل  از چهار بخش تشکیل شده که قراره امروز همشونو یاد بگیریم .

اول طول و سطح خواهد بود که قراره با واحد های اندازه گیری اشنا بشیم و بخش دوم فصل ما حجم و جرم خواهد بود که قراره با مساحت و حجم شکل های سه بعدی اشنا بشیم بخش بعدی مون مبحث جذاب دایره هستش که توی این بخش قراره با مساحت دایره آشنا بشیم و در آخر با مفهوم خط و زاویه قراره آشنا بشیم. بچه های عزیز قراره این مفاهیم در اینده هم تکرار خواهند شد پس خیلی مهم هستند برامون پس خیلی دقت کنید و خیلی قشنگ یادشون بگیرید.

 

اندازه گیری

واحد های اندازه گیری از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

 

دوستان ما هرروزه با کلمه های مختلفی رو برو میشیم مثل طول ، جرم ، زمان ، زاویه و . . . به هر یک از این کلمات پارامتر گفته میشود که برای کاربرد های روزمره ما به کار میروند و برای هر پارامتر ما یک واحد اندازه گیری خواهیم داشت، اینطور که برای مثال طول ما اگه بخواهیم اطلاع دقیقی از طول یک شی داشته باشیم باید آن را با یک واحد مشخص کنیم برای مثال میگوییم طول این ماشین یک متر هست در این مبحث طول پارامتر ما و متر واحد اندازه گیری پارامتر طول خواهد بود به این شکل برای هر پارامتر یک واحد اندازه گیری مشخص خواهیم کرد.

در شکل ها هم میتوانید ببینید که واحد های مختلفی باید به کار ببریم، برای مثال برای فاصله دو شهر نمیتوان از واحد متر استفاده کرد و باید از واحد بزرگتری به نام کیلومتر استفاده کنیم پس ما برای هر پارامتر میتوانیم واحد های مختلفی به کار ببریم.

پس واحد های مختلف برای پارامتر های متفاوت به شرح زیر خواهد بود :

زمان : ثانیه ، دقیقه ، ساعت ، روز و . . .

جرم : گرم ، کیلوگرم و . . .

زاویه : درجه و . . .

سطح : سانتی متر مربع ، مترمربع ، کیلومتر مربع و . . .

طول : میلی متر ، سانتی متر ،  متر ، کیلومتر و . . .

حجم : میلی لیتر ( سانتی متر مکعب ) ، لیتر , متر مکعب و . . .

میبینید یاد گرفتن ریاضی ششم خیلی هم سخت  نیست کافیست فقط از روش درست و مفهومی پیش بروید حالا اگر میخواهید با همه این روش های مفید بیشتر آشنا بشوید یک سر به فروشگاه اجی مجی بزنید  و با فیلم های آموزشی موسسه حرف آخر بیشتر آشنا شوید.

تمرین واحد های اندازه گیری

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

اگر به این کاردر کلاس صفحه 97 کتاب درسی ششم دقت کنیم میبینیم که پارامتر های روزمره مارو مثال زده دور کمر ما یک پارامتر طولی است ،مدت زمان بارش نیز زمان ، سنگینی میوه جرم ، و اگر دقت کنیم میبینیم که در مورد بعدی زاویه ی بین دو تیغه قیچی رو برای ما مثال اورده که زاویه خواهد بود و خیلی مثال های دیگه که برای ما کاربرد های روزمره داره.

آشنایی با سطح از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

اگر به شکل این صفحه از کتاب دقت کنید میبینید که سطح یکی از مهم ترین پارامتر های زندگی ماست و چهار شکل مختلف یا چهار واحد اندازه گیری مختلف برای سطح استفاده شده واحد متر مربع رو میتوانیم برای یک موزاییک استفاده کنیم و گفته شده 100 متر مربع همان طور که میشه حدس زد آنرو میتونیم برای خانه هایمان به کار ببریم و در شکل سوم یک سطح 100 در 100 معرفی شده که 10000متر مربع یا یک هکتار نامیده میشود که میتونیم برای یک زمین کشاوزی به کار ببریم و در نهایت یک کیلومتر مربع که در واحد های بزرگ برای مثال اندازه گیری قسمتی از یک شهر میتوانیم ازش استفاده کنیم.

خب امیدواریم تا این قسمت از مقاله مان به حد کافی استفاده برده باشید و برایتان مفید باشد همه میدانیم که برای این حجم از مطالب این درس باید از روش درست آموزش ریاضی ششم ابتدایی استفاده کنید و این روش باید مفهومی و کامل باشه تا به بهترین نحو این درس را یاد بگیریم من این راه را برایتان نشان خواهم داد! برای اینکه 20 درصد کل درس ریاضی ششم و بقیه درس های پایه ششم را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید کافیست چند ثانیه وقت بگذارید و فرم زیر را پر کنید.

[elementor-template id=”10466″]

 حجم و جرم از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

در اینجا با توجه به شکل ها می خواهیم با شکل های سه بعدی آشنا بشویم و در مورد آنها چیز های جدیدی یاد بگیریم در ابتدا با شکل هرم آشنا میشیم که شکل سه بعدی اهرام معروف مصر هست!! این شکل سه بعدی در حالت گسترده به شکل چهار مثلث و یک مربع ظاهر میشود پس مجموع سطح آن جمع سطوح این پنج شکل خواهد بود.

شکل سه بعدی ما مکعب است که به دو شکل مکعب مربع و مکع مستطیل دیده میشود در مکعب مربع شکل سه بعدی ما حاصل از 6 مربع خواهد بود که برای به دست آوردن سطح گسترده ی آن مساحت یک مربع رو در 6 ضرب خواهیم کرد. و برای بدست آوردن حجم در مکعب (هردو مکعب هم مربع و هم مستطیل) طول ، عرض و ارتفاع را در هم ضرب خواهیم کرد .ما شکل های سه بعدی دیگری داریم به نام های کره و مخروط و استوانه که در ادامه بیشتر به اونها خواهیم پرداخت.

تمرین بیشتر در مورد واحد های اندازه گیری !

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

با توجه به کار درکلاس این صفحه ما مفاهیمی رو در مورد حجم و سطح و واحد های اندازه گیری متوجه میشویم؛ با توجه به این عبارات یک متر مکعب حجمی است که از ضرب کردن یک شکل سه بعدی با طول ، عرض و ارتفاع برابر یک متر به دست می آید و ما میدانیم که یک متر 10 دسی متر و 100 سانتی متر است پس میتوانیم واحد های کوچک تر مان را به جای متر قرار دهیم و خواهیم دید که در جواب نهایی ما تفاوتی ایجاد نخواهد شد .

ما در ادامه خواهیم دید که در تبدیل واحد ها یک دسی متر مکعب برابر با 1000 سی سی یا یک لیتر میباشد و هر متر مکعب برابر با 1000 لیتر خواهد بود میبینیم که کتاب برای ما توضیح داده که یک سی سی آب برابر با یک گرم است پس یک لیتر آب برابر با یک کیلوگرم خواهد بود.

دیدین چقدر عالی پیش رفتیم ما تو مجموعه اجی مجی تمام تلاشمون برای راحتتر کردن آموزش برای شما عزیزان هستش؛ حالا وقتشه به فروشگاهمون یه سر بزنید (:

مبحث دایره از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

حالا ما میخوایم همه چیز درمورد دایره بدونیم اما اول باید با یک عدد جدید آشنا بشیم و اون عدد پی هستش که برای ما خیلی خیلی پرکاربرد خواهد بود اما عدد پی چی هستش ؟! عدد پی برابر با عدد اعشاری 3/14 خواهد بود که در محاسبات مختلف از اون استفاده خواهیم کرد.

برای مثال برای بدست آوردن محیط یک دایره ما 3 عدد رو در هم ضرب خواهیم کرد 2 و شعاع و عدد پی و برای بدست آوردن نصف محیط دایره دیگر لازم نیست در 2 ضرب کنیم همون ضرب شعاع در عدد پی کافی خواهد بود ؛ با دقت در شکل های مطرح ده توسط کتاب درسی خواهیم دید که مساحت یک دایره برابر خواهد بود با ضرب نصف محیط دایره در شعاع پس مساحت دایره برابر خواهد بود با شعاع در شعاع در عدد پی!

 مبحث خط و زاویه از آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

آموزش ریاضی ششم فصل پنجم

ما برای آموزش راحت تر مبحث زاویه باید ابتدا مفاهیم ساده ای رو یاد آوری  میکنیم که فاصله دو نقطه طول کوتاه ترین پاره خطی است که این دو نقطه رو به هم وصل میکند و همچنین فاصله نقطه از خط طول پاره خطی است که از نقطه به خط عمود می شود.

اگر به شکل های کتاب درسی دقت کنید می بینید که برای ساخت زاویه ها با گونیا به ما راهنمایی هایی داده است ما یه  نوع زاویه خواهیم داشت که اولی تند (زاویه های کمتر از 90 درجه) بعدی قائمه(زاویه 90 درجه) و نوع سوم زاویه باز خواهد بود(زاویه های بیشتر از 90 درجه)

اما ما دو زاویه معروف دیگری هم داریم که معروف به زوایای نیم صفحه و تمام صفحه خواهند بود زاویه ی نیم صفحه 180 درجه و زاویه تمام صفحه که دو برابر زاویه نیم صفحه است 360 درجه خواهد بود ؛ اما ما دو مفهوم مهم دیگه رو هم در بحث زوایا خواهیم داشت که مفهوم متمم و مکمل می باشد متمم به هر دو زاویه که مجموع آنها برابر با 90 باشد متمم میگوییم و به دو زاویه که مجموع آنها 180 باشد مکمل می گوییم.

دوستان عزیزم رسیدیم به مرحله آخر از آموزش ریاضی ششم ابتدایی فصل اول و با مطالعه بیشتر دروس خواهید دید که نیاز به راهنمایی های درست جهت مطالعه با بازده بیشتر خواهید داشت به یک نفر راهنما که راه درست مطالعه بهتر را به شما نشان دهد و مشاور شما باشد و این راه حل هدیه امروز ما به شماست که با مشاوره رایگان به کمک شما بیایم فقط برای اینکه از مشاوره رایگان موسسه اجی مجی استفاده کنید کافیست فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

[elementor-template id=”10479″]

مرور فصل پنجم

ولی مرور! این فصل یک فصل پایه  و خیلی مهم هستش برای اینکه فصل های دیگه ریاضی ششم رو بهتر یاد بگیرید باید روی این فصل خوب کار کنید پس خوب مرور کنید و تمرین کنید و با اجی مجی نگران فصل ها و درسای دیگه خودتون نباشید.

امیدوارم از این مقالمون لذت کافی رو برده باشین ما یه مقاله فوق العاده دیگه برای فصل ششم ریاضی ششم داریم که حتما اونم مطالعه کنید و حتما در قسمت پایین برایمان نظر بگذارید که مطلب چطور بود و سوالاتتان را بپرسید ممنون.

guest
10 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
علی

مثل همیشه دقیق و درست ممنونم🙏

سارا محمدزاده

فیلم آموزشی هاتونو استفاده کردم خیلی کامل هستن ممنونم

محمد

میشه جواب فعالیت هارم قرار بدید؟

فاطمه رستمی

تشکر از مطالب و محصولات خوبتون

زهرا کریمی

اینکه از خود شکل های کتاب درسی استفاده میکنید خیلی عالیه ممنونم

محمدی

نواقصی داشت مطلبتون بیشتر جوابای کتاب رو بگین ممنونم

مهدی

تشکر موسسه اجی مجی عالی بود

مبین

برای فصلای دیگه هم مطلب دارین؟؟

هادینژاد

من تو این فصل مشکل داشتم و برطرف شد خیلی ممنونم

مقدم

اگه کل پکیج ششم رو یک جا سفارش بدم شامل تخفیف میشم؟