آموزش ریاضی ششم

در 15 دقیقه فصل هفتم ریاضی ششم را یاد بگیرید!

IMG 20201113 024155 844 1

درس ریاضی همیشه یک درس چالش برانگیز بسیار مهم بوده که لازم است آن را درست یاد گرفت نه با حفظ کردن بلکه با استفاده از تصاویر و آموزش مفهومی درست، اما این روش را چطور میتوانیم پیدا کنیم؟ روش صحیح آموزش ریاضی ششم به صورت مفهومی چیزیست که امروز میخواهیم آن را یاد بگیریم

رسیدیم به فصل هفتم از آموزش ریاضی ششم ابتدایی این فصل آخر ما از مجموعه ریاضی ششم خواهد بود و در آن مطالب بسیار مهمی رو آموزش خواهیم داد ما در این فصل با دو قسمت روبرو خواهیم شد اما این دو قسمت برای ما خیلی مهم خواهد بود قسمت اول ما در فصل هفتم ریاضیات ششم بخش تقریب قسمت دوم بخش اندازه گیری و محاسبات تقریبی خواهد بود شرکت در تمامی فصل ها اشاره کرده ایم.

ریاضی سال ششم یک ریاضی پایه می باشد که مفاهیم آن در تمامی مقاطع بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت به صورتی که پیش نیاز مطالب پیشرفته خواهد بود که ما در سالهای آینده در مقاطع بالایی راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه هم از آنها استفاده خواهیم کرد پس علامتهای ریاضیات ششم رو فرا بگیرید از مقالات قبلی ما در مورد آموزش ریاضیات ششم استفاده نکرده‌اید توصیه می کنم از اون مقالات هم استفاده کنید دلیل آموزش کامل و در عین حال بسیار کم حجم ریاضیات ششم مقاله کوتاه چه ما اون رو به نام آموزش ریاضیات ششم در ۱۵ دقیقه به خدمت شما دانش آموزان عزیز ارائه می دهیم .

فصل تقریب از ریاضی ششم فصل هفتمآموزش ریاضی ششم فصل هفتم

در قسمت اول کتاب درسی فصل هفتم در قسمت تقریب کتاب شیوه تقریب شیوه قطع کردن را بیاموزد
اما این روش چیست و چرا از آن استفاده می کنند ، در این روش برای سادگی خواندن یک عدد به صورت تقریب زدن خواهیم داشت اما این عمل چگونه انجام خواهد شد همانطور که در مثال کتاب درسی مشاهده می فرمایید سه رقم اول عدد با تقریب زدن به روش قطع کردن شدن تبدیل به سفت شده است و به جای عدد ۴۲۵۶۸ عدد۴۲۰۰۰ نوشته شده است.
همانطور که در کتاب‌های ببینید در این روش عدد تقریب شده با یک فلش نشان داده شده که روی آن به طور تقریبی نوشته شده است به جای این فلش در ریاضی از علامت استفاده می شود که در کتاب مشخص شده که آنرا تقریبا مساوی خواهیم نامید.

در فعالیت همین صفحه تمرین هایی برای بهتر شدن شما در زمینه تقریب زدن آورده شده است که اگر دقت کنیم در این جدول مقدار تقریب به روش قطع کردن مشخص شده است میدونی که فقط نوشته هزار را در این عدد ۳ عدد آخر تقریب زده خواهد شد.  در اعداد دیگر با توجه به عددی که مشخص شده ما تقریبا را اعمال خواهیم کرد برای مثال دهگان مشخص شده ما فقط عدد دهگان به روش تقریب ساده خواهیم کرد.

میبینید یاد گرفتن ریاضی ششم خیلی هم سخت  نیست کافیه فقط از روش درست و مفهومی پیش برید حالا اگه میخواید با همه این  روش های مفید بیشتر آشنا بشین یه سر به فروشگاه اجی مجی بزنید  و با فیلم های آموزشی موسسه اجی مجی بیشتر آشنا شوید .

کار درکلاس۱۴۱ از ریاضی ششم فصل هفتم

آموزش ریاضی ششم فصل هفتم

در این قسمت می خواهیم در مورد تقریب زدن بیشتر تمرین کنیم تقریب زدن به روش قطع کردن بسیار ساده است کافیست رقم های سمت راست رقم مورد تقریب را با عدد صفر عوض کنیم. همانطور که اگر دقت کنید در این قسمت کتاب قصد دارد بیشتر ما را با تقریب های مختلف آشنا کند.

همان طور که اشاره کردیم برای سهولت در عمل تقریب زدن باید در ضرب کسر ها مهارت پیدا کنیم پس به حرف های استاد قهرمانی حتما گوش بدید که راحت تر این بخش رو یاد بگیرید.

در تقریب رقم صدگان اختلاف هر عدد با مقدار تقریبی آن عدد یعنی بعد از تقریب زدن با روش قطع کردن کوچکتر از ۱۰۰ خواهد بود ودر تقریب دهگان اختلاف آن عدد با مقدار تقریبی بعد از قطع کردن کوچکتر از ده خواهد بود قطع کردن همان طور که کتاب آن را مهم فرض کرده و به ما گوشزد کرده است همیشه اختلاف هر عدد با مقدار تقریبی آن عدد کوچکتر از مقدار رقمی خواهد بود که ما آن را به روش قطع کردن تقریب کرده‌ایم.
حالا در کاردرکلاس صفحه ۱۴۱ بیشتر با این موضوع آشنا می‌شویم اگر دقت کنید هر عدد که برای ما به حالت تمرین آورده است برای مثال برای عدد ۵۳۹ نوشته با تقریب کمتر از ۱۰ پس در این صورت عدد ۵۳۹ تقریباً مساوی با عدد ۵۳۰ خواهد بود و همان طور که می بینید در تقریب دهگان اختلاف دو عدد کمتر از ۱۰ و برابر عدد ۹ می باشد. یک مثال دیگر در عدد ۵۶۷۸۹ برای ما کتاب گفته است که با تقریب کمتر از ۱۰۰۰ خوب در این صورت باز خواهیم دید که عدد ۵۶۷۸۹ تقریبا مساوی است با عدد ۵۶۰۰۰ در این صورت هم در این صورت هم خواهید دید که اختلاف دو عدد کمتر از ۱۰۰۰ و برابر ۷۸۹ خواهد بود.

صفحه ۱۴۲ از ریاضی ششم فصل هفتم

آموزش ریاضی ششم فصل هفتم

در این صفحه از کتاب درسی روش جدید تغییر زدن را به ما می آموزد روش گرد کردن این یک روش ساده برای تقریب اعداد مختلف است اگر در قسمت الف فعالیت صفحه ۱۴۲ دقت کنید میبینید که اعداد چه جور تقریب شدند خوب برای مثال عدد ۷۸۳ به عدد ۷۸۰ تبدیل شده است چرا چون عدد ۷۸۳ از دو طرف به دو عدد رند دارد یکی ۷۸۰ و دیگری ۷۹۰ قرار دارد و می‌بینیم که این عدد به روش ۷۸۰ نزدیک تر است.

میبینید که عدد ما به عددی تبدیل خواهد شد که به آن نزدیک تر است برای مثال عدد ۷۸۶ می خواهیم بین عدد ۷۰۰ و عدد ۸۰۰ یکی را انتخاب کنیم انتخاب ما عدد ۸۰۰ خواهد بود چون به آن نزدیکتر است . فیلم چینی برای مثال برای عدد ۸۷ ۸۷ رو به ۹۰ تبدیل خواهیم کرد چون به آن نزدیکتر از عدد ۸۰ است برای اعدادی که فاصله عدد از دو طرف برابر است چه کار خواهیم کرد در روش گرد کردن اگر فاصله عدد ما از دو طرف برابر باشد و به هیچکدام نزدیکتر نباشد آن عدد را به عدد بالا گرد میکنیم برای مثال عدد ۷۵۰ به هر دو عدد ۸۰۰ و ۷۰۰ به یک مقدار نزدیک است پس چه کار خواهیم کرد اون رو به عدد ۸۰۰ گرد خواهیم کرد.
همانطور که مشاهده می فرمایید در پایین صفحه ۱۴۲ کتاب برای ما روش گرد کردن را در کل در یک بند کوچک توضیح داده است که برای شما اون رو بنده آموزش میدم اگر دقت کنید می‌بینید که در روش گرد کردن رقمی که باید گرد شود را مشخص کنیم    برای مثال اگر برای ما تقریب کمتر از ۱۰۰ را نوشته باشد زیر رقم صدگان آن خطی خواهبد کشید اگر عددی که زیر آن خط کشیده یعنی صدگان عدد عدد ۵ یا بیشتر باشد یک واحد به آن اضافه می کنیم و همه عددهای سمت راست آن را به صفر تبدیل میکنیم اگر کمتر از ۵ باشد رقم تقریب تغییری نمی کند.

خب امیدواریم تا این قسمت از مقاله مان به حد کافی استفاده برده باشید و برایتان مفید باشد همه میدانیم که برای این حجم از مطالب این درس باید از روش درست آموزش ریاضی ششم استفاده کنید و این روش باید مفهومی و کامل باشه تا به بهترین نحو این درس را یاد بگیریم من این راه را برایتان نشان خواهم داد! برای اینکه 20 درصد کل درس ریاضی ششم و بقیه درس های پایه ششم را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید کافیست چند ثانیه وقت بگذارید و فرم زیر را پر کنید.

[elementor-template id=”10466″]

اندازه گیری و محاسبات تقریبی از آموزش ریاضی ششم فصل هفتم

آموزش ریاضی ششم فصل هفتم

در این قسمت از فصل از ترکیبی از مطالب واحد های اندازه گیری و تقریب را خواهیم آموخت ، هر یک از ابزارهای اندازه گیری تا حدی میتوانند مقدار دقیقی را مشخص کند برای مثال شما۶۳.۴ کیلوگرم باشد شما آنرا ۶۳ کیلوگرم خواهید خواند پس ترازو وزن شما را با تقریب کمتر از یک کیلوگرم نشان می دهد همانطور که در قسمت قبل خواندیم تقریب کمتر از یک کیلوگرم یعنی چه یعنی اینکه اختلاف دو عدد کمتر از یک کیلوگرم خواهد بود.

ما برای هر نوع اندازه گیری با توجه به اهمیت مطلب از ابزار مناسب آن استفاده خواهیم کرد تا تقریب درستی را از آن بدست بیاوریم برای مثال برای اندازه گیری جرم انسان باید ترازوی با تقریب کمتر از یک کیلوگرم را استفاده کنیم و برای اندازه گیری جرم یک قطعه فلزی گرانبها باید از ترازوی با تقریب کمتر از ۱ گرم استفاده کنیم ، دقت می کنید ما برای مثال برای محاسبه جرم یک بسته زعفران هیچگاه از ترازوی که انسان را با آن اندازه می گیریم استفاده نخواهیم کرد بلکه از ترازویی استفاده میکنیم که حداکثر تا ۱۰۰ گرم را نشان می‌دهد و دقت آن یک دهم گرم است.

دیدید چقدر عالی پیش میرکیم ما تو مجموعه اجی مجی تمام تلاشمون راحت کردن آموزش دروس برای شماست حالا دیگه وقتشه یه سر به فروشگاه اجی مجی بزنی (:

دوستان عزیزم رسیدیم به مرحله آخر از آموزش ریاضی ششم ابتدایی فصل اول و با مطالعه بیشتر دروس خواهید دید که نیاز به راهنمایی های درست جهت مطالعه با بازده بیشتر خواهید داشت به یک نفر راهنما که راه درست مطالعه بهتر را به شما نشان دهد و مشاور شما باشد و این راه حل هدیه امروز ما به شماست که با مشاوره رایگان به کمک شما بیایم فقط برای اینکه از مشاوره رایگان موسسه اجی مجی استفاده کنید کافیست فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

[elementor-template id=”10479″]

مرور فصل هفتم

ولی مرور! این فصل یک فصل پایه  و خیلی مهم هستش برای اینکه فصل های دیگه ریاضی ششم رو بهتر یاد بگیرید باید روی این فصل خوب کار کنید پس خوب مرور کنید و تمرین کنید و با اجی مجی نگران فصل ها و درسای دیگه خودتون نباشید

امیدوارم از این مقاله لذت کافی را برده باشید حتما در قسمت پایین برایمان نظر بذارید که مطلب چطور بود و سوالاتتان را بپرسید ممنون .

guest
10 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
رضایی

سلام خسته نباشید خیلی مطالب مفیدی داره سایتتون ممنون تشکر

محمد قنبری

من قبلا پکیج علوم رو سفارش دادم میشه میشه پکیج ریاضی رو هم سفارش بدم؟

رضا

سلام خسته نباشید برای جواب های تمرین ها هم یک مقاله درست کنید

معین نصیری

خیلی عالی ممنون خیلی مطالب خوبی بود

علیرضا

سلام ببخشید برای فصل های دیگه هم مقاله هایی مثل این دارین؟

متین علیپور

مثل همیشه عالی ممنون از موسسه اجی مجی

آقازاده

سلام عرض خسته نباشید برای موسسه اجی مجی من پسرم ششم میخونه میتونه الان هم از فیلم های اموزشی استفاده کنه ؟؟؟وقت کافی رو داره؟

مریم جلیلوند

سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم میشه همگام با تدریس معلممون از پکیج های شما استفاده کرد؟

میثم

خیلی مطلب عالی بود برای درس علوم هم مقاله دارین؟

سحر حسینی

مرسی ممنون خیلی مقاله عالی بود👌🏻