آموزش ریاضی ششم

آموزش ریاضی ششم فصل ششم به روش اجی مجی!

IMG 20201212 172521 120

درس ریاضی همیشه یک درس چالش برانگیز بسیار مهم بوده که لازم است آن را درست یاد گرفت نه با حفظ کردن بلکه با استفاده از تصاویر و آموزش مفهومی درست، اما این روش را چطور میتوانیم پیدا کنیم؟ روش صحیح آموزش ریاضی ششم به صورت مفهومی چیزیست که امروز میخواهیم آن را یاد بگیریم.

رسیدیم به فصل فوق العاده مهم تناسب و درصد این فصل پرکاربرد در مقاطع بالاتر هم به درد ما خواهد خورد و خیلی پرکاربرد و مفید خواهد بود برای مباحث ترکیبی با فصل های دیگر اگه فصل های قبلی رو خوب مطالعه نکردید حتما به سایت اجی مجی سر بزنید و فصل های دیگه رو کامل مطالعه کنید. قسمت اولش کسر، تناسب و نسبت هستش که خیلی ساده یاد میگیریم و توی قسمت دوم میریم سراغ مبحث پرکاربرد درصد ،این مبحث تو کل زندگی برای ما کاربرد های فراوانی خواهد داشت خوب یاد بگیرید و بعدش در مورد کاربرد های درصد میخونیم که چیزهایی که یاد گرفتیم در محاسبات مالی و آمار و احتمال چه کاربرد هایی دارد و قرارهست کلی چیزهای جدید یاد بگیریم.

تناسب و درصد

کسر و تناسب از آموزش ریاضی ششم فصل ششم

آموزش ریاضی ششم فصل ششم

در این قسمت میخواهیم طوری مطالب را یاد بگیریم که مطلب درصد هم برایتان پیش خوانی بشود و این فک کنم عالی خواهد بود! خب تصور کنید که یک ازمون برگزار شده و علی و رضا در این آزمون شرکت کردند و این آزمون ده سوالی بوده و علی 7 سوال درست و رضا 4 سوال رو درست پاسخ داده است که در این صورت علی 7/10  و رضا 4/10 سوالات رو درست پاسخ داده که در این صورت علی 3/10 و رضا 6/10 از سوالات را غلط پاسخ داده اند حال به مطالبی که در گذشته آموختیم برگردید اگر ما بخواهیم درصد این ارقام را پیدا کنیم و ببینیم علی و رضا چند درصد درست و چند درصد اشتباه پاسخ داده اند باید در کسر بعدی مخرج کسر 100 باشد پس باید در این جا عمل مخرج مشترک گیری رو انجام بدیم می بینید مطالبی که در ریاضی یاد می گیریم در بقیه فصل ها هم بدرد ما میخورند پس تو آموزش ریاضی ششم اضلا به هیچ وجه کوتاهی نکنید ؛ خب حال باید مخرج کسر ها رو در چه عددی ضرب کنیم تا 100 بدست اید درسته باید در 10 ضرب کنیم پس صورت کسر هارو هم در 10 ضرب می کنیم در این صورت علی 70 درصد و رضا 40 درصد سوالات رو درست جواب داده اند، حال به دست آوردن درصد اشتباه برامون ساده خواهد بود کافیست درصدی که درست پاسخ داده اند از 100 کم کنیم در این صورت می بینیم که علی 30 درصد و رضا 60 درصد سوالات را اشتباه پاسخ داده اند.

آموزش ریاضی ششم فصل ششم

میبینید یاد گرفتن ریاضی ششم خیلی هم سخت نیست کافیست فقط از روش درست و مفهومی پیش بروید حالا اگه میخواهید با همه این روش های مفید بیشتر آشنا بشین یه سر به فروشگاه اجی مجی بزنید  و با فیلم های آموزشی موسسه حرف آخر بیشتر آشنا شوید .

بخش درصد از آموزش ریاضی ششم فصل ششم

آموزش ریاضی ششم فصل ششم

اینجا میبینم که مبحث کسر های مساوی رو یاد آوری خواهیم کرد که چطور کسر هایی مساوی با مخرج 100 بدست آوریم که درصد مورد نظر بدست آید!

همان طور که مبینید ما میخواهیم کسر 3/5 رو به درصد تبدیل کنیم، مخرج ما در چه عددی ضرب شده است عدد 20 خب صورت رو هم در همین عدد ضرب میکنیم  و عدد 60 بدست می آید پس این عدد معادل 60 درصد خواهد بود.

به همین صورت کسر 1/2 رو وقتی تبدیل کنیم باید عدد 1 در 50 ضرب بشود، خواهیم دید که درصد مورد نیاز ما 50 درصد خواهد بود پس بچه ها میبینم که مبحث مورد نیاز ما در این قسمت کسر های مساوی خواهد بود و کافیست مخرج تبدیل شده به صد رو عددی که ضرب شده رو پیدا کنیم و در مخرج هم ضرب کنیم که حاصل جواب ما درصد خواهد بود.

گاهی اوقات مخرج صد برای ما مناسب نخواهد بود چون صورت اعشاری بدست خواهد آمد در این صورت اگر صد مضرب مخرج کسر ما نباشد ما مخرج کسر مساوی رو 1000 قرار میدیم و با ضرب صورت عددی بزرگتر از صد بدست خواهد آمد که با مشخص کردن یک رقم اعشار درصد خودمونو بدست خواهیم آورد همان طور که در مثال برای کسر 1/8 مشاهده میکنیم.

خب امیدواریم تا این قسمت از مقاله مان به حد کافی استفاده برده باشید و برایتان مفید باشد همه میدانیم که برای این حجم از مطالب این درس باید از روش درست آموزش ریاضی ششم استفاده کنید و این روش باید مفهومی و کامل باشه تا به بهترین نحو این درس را یاد بگیریم من این راه را برایتان نشان خواهم داد! برای اینکه 20 درصد کل درس ریاضی ششم و بقیه درس های پایه ششم دبستان را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید کافیست چند ثانیه وقت بگذارید و فرم زیر را پر کنید.

[elementor-template id=”44760″]

 کار در کلاس صفحه 125 ریاضی ششم فصل ششم

کار در کلاس ریاضی ششم صفحه 125

در این کار در کلاس  کتاب میخواهد ما را بیشتر با مبحث درصد آشنا کند، میبینیم که به ما گفته شده که 20 درصد از شکل را رنگ کنید، چطور این 20 درصد رو تشخیص بدیم جواب خیلی ساده است! خوب چند مربع در این شکل وجود دارد با یک محاسبه ساده میبینیم که 25 مربع در این شکل وجود داره خب 20 درصد در کسر مساوی عدد 25 در چه عددی ضرب شده که حاصل ضرب برابر 100 شده است خب 4 پس عدد 20 رو در 4 تقسیم می کنیم که تعداد مربع هایی که باید رنگ بشن بدست بیان ! پس ما برای اینکه 20 درصد از این شکل رو رنگ کنیم باید 5خانه رو رنگ کنیم.

 تمرین صفحه 127ریاضی ششم فصل ششم

آموزش ریاضی ششم فصل ششم

 کتاب به ما گفته که آقا فرزاد 4/5 کتابی رو خونده خب کاری ندارد که ما همون طور که عدد5 در 20 ضرب شده عدد 4 رو هم در 20 ضرب می کنیم پس میبینم که آقا فرزاد ما 80 درصد کتاب رو خوانده پس وقتی اون عدد رو از 100 کم کنیم می بینیم که فرزاد 20 درصد رو نخوانده و هنوز باقی مانده.

در ادامه می بینیم که برایمان میوه و سبزی هارو آورده که درصد آب آنها را حساب کنیم بر اساس جدول می بینیم که 80 درصد سیب زمینی از آب تشکیل شده است خب پرتقال 90 درصد و هندوانه تقریبا 95 درصد و سیب هم 90 درصد ، در سوال برایمان آورده که 5 کیلوگرم سیب زمینی دارای چند درصد 15 است؟؟ سادست ما به دو روش میتونیم جواب این سوال رو بدست بیاریم اولی که 80 رو در 5 ضرب کنیم و سپس بر 100 تقسیم کنیم که میشه 4 کیلو گرم و همچنین میتوانیم در صورتی که عدد ما اعشاری باشه برای مثال بگه 3.5 کیلوگرم سیب زمینی در اینصورت با اطلاعاتی که از فصل های قبلی بدست آوردیم 3.5 رو در 1000 ضرب میکنیم تا گرم ما بدست اید سپس اون عدد رو در 80 ضرب می کنیم و بر100 تقسیم می کنیم و سپس عدد حاصل رو بر 1000 تقسیم میکنیم که عدد 2.8 بدست می آید.

دیدید چقدر عالی داریم پیش میرویم ما در مجموعه اجی مجی تمام تلاشمون راحت کردن آموزش دروس برای شماست حالا وقتش رسیده یک سر به فروشگاه اجی مجی بزنید (:

کاربرد درصد در محاسبات مالی از آموزش ریاضی شم فصل ششم

خب رسیدیم به این قسمت برای آموزش این قسمت کافیست چهار تمرین این صفحه را به صورت دقیق بررسی کنیم خب تمرین اول؟ آورده که یک نفر با 18 درصد سود 2 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است چه مقدار سود به پول آن اضافه میشود خب خیلی سادست کافیه دو میلیون تومن رو در 18 ضرب کنیم و در 100 تقسیم کنیم و خواهیم دید که سود فرد 360 هزار تومن خواهد بود که در نهایت فرد مورد نظر 2360000  تومان پول خواهد داشت.

در تمرین دوم میبینیم که فردی به رستوران رفته که 9 درصد مالیات دارد و مبلغی که فرد در فاکتور خودش دارد  50000تومان می باشد پس کافیست ما 50 هزار تومان را در 9ضرب کنیم و بر 100 تقسیم کنیم و به مبلغ اولیه اضافه کنیم که حاصل جواب 54500تومان خواهد بود.

در مثال سوم گفته شده که سازمان آماری ایران در سال 90 جمعیت ایران را حدود 75 میلیون نفر اعلام کرده اگر در سال1.3 درصد ما افزایش جمعیت داشته باشیم برای بدست آوردن جمعیت در سال 1391 کافیست یک ضرب و تقسیم انجام بدیم که خواهیم دید جمعیت کشور 975هزار نفر افزایش یافته است.

در مثال آخر گفته شده که از 1200 نفر برای یک نظر سنجی سوال شده است که 905 نفر پاسخ داده اند برای محاسبه درصد افراد پاسخ دهنده به این نظر سنجی  کافیه عدد 1200 رو بر 100 تقسیم کنیم که 12 بدست می آید، حالا اگر 905 رو هم بر 12 تقسیم کنیم میبینم که حدود 75 درصد از افراد به نظر سنجی پاسخ داده اند.

کاربرد درصد در آمار و احتمال از آموزش ریاضی ششم فصل ششم

آموزش ریاضی ششم فصل ششم

در این قسمت از فصل ششم ریاضی ششم با نموداری جدیدی به نام نمودار دایره ای آشنا خواهیم شد که در آمار گیری و بحث های درصد کاربردی است. این روش تفاوتی با آنچه که ما یاد گرفتیم ندارد فقط ساده تر خدمتتان ارائه خواهد داد برای درصد گیری راحت تر شما!

با بررسی کار در کلاس میبینیم که برای محاسبه جمعیت قاره آسیا میدانیم که این قاره 61 درصد جمعیت جهان رو پوشش میده پس باید 61 درصد 7 میلیارد جمعیت جهان رو بدست بیاوریم که 4270000000 نفر جمعیت قاره آسیا خواهد بود .

دوستان عزیزم رسیدیم به مرحله آخر از آموزش ریاضی ششم فصل اول و با مطالعه بیشتر دروس خواهید دید که نیاز به راهنمایی های درست جهت مطالعه با بازده بیشتر خواهید داشت به یک نفر راهنما که راه درست مطالعه بهتر را به شما نشان دهد و مشاور شما باشد و این راه حل هدیه امروز ما به شماست که با مشاوره رایگان به کمک شما بیایم فقط برای اینکه از مشاوره رایگان موسسه اجی مجی استفاده کنید کافیست فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

[elementor-template id=”10466″]

مرور فصل ششم

ولی مرور! این فصل یک فصل پایه  و خیلی مهم هستش برای اینکه فصل های دیگه ریاضی ششم رو بهتر یاد بگیرید باید روی این فصل خوب کار کنید پس خوب مرور کنید و تمرین کنید و با اجی مجی نگران فصل ها و درسای دیگه خودتون نباشید.

امیدوارم از این مقاله لذت کافی را برده باشین ما یک مقاله فوق العاده دیگر برای فصل  هفتم ریاضی ششم داریم که حتما اون را هم مطالعه کنید و حتما در قسمت پایین برایمان نظر بگذارید که مطلب چطور بود و سوالاتتان رو بپرسید ممنون .

guest
0 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات