آموزش ریاضی ششم

آموزش ریاضی ششم فصل دوم در کمترین زمان!

IMG 20201113 024156 822 e1608573285599

درس ریاضی همیشه یک درس چالش برانگیز بسیار مهم بوده که لازم است آن را درست یاد گرفت نه با حفظ کردن بلکه با استفاده از تصاویر و آموزش مفهومی درست، اما این روش را چطور میتوانیم پیدا کنیم؟ روش صحیح آموزش ریاضی ششم به صورت مفهومی چیزیست که امروز میخواهیم آن را یاد بگیریم. در آموزش فصل دوم ریاضی ششم ابتدایی ما یک عنوان خواهیم داشت یک کلمه کسر! ولی مطمئن باشید فصل مهمی هست و برای همیشه برای شما کاربردی خواهد بود و مباحث خیلی مهمی در این فصل خواهیم داشت که باید با دقت یاد بگیرید؛ همون طور که از اسم این فصل پیداست همه چیز این فصل در مورد کسر خواهد بود جمع و تفریق و ضرب و تقسیم کسر و محاسبات با کسر بخش های این فصل خواهد بود.

جمع و تفریق کسر ها از آموزش ریاضی ششم فصل دوم

آموزش ریاضی ششم فصل دوم

همان طور که مشاهده میکنید این فصل ابتدا می خواهد تفاوت های عدد مخلوط و کسر رو برای شما تعیین کند در این جا با استفاده از واحد های شکل به ما نشان میدهد که عدد مخلوط از چه چیز هایی تشکیل شده است حال برای تبدیل عدد مخلوط به کسر کافیست عدد کامل کنار عدد مخلوط رو در مخرج ضرب کرده و با صورت کسر جمع کنیم تا عددی که میخواهیم بدست بیاد.

حالا برای اینکه دو کسر رو از باهم جمع کنیم یا از هم کم کنیم باید یک کار انجام بدهیم گرفتن مخرج مشترک، مخرج مشترک گرفتن دارای یک اصول کلی هست که مخرج مشترک باید عددی باشد که به هردو مخرج کسرها بخش پذیر باشد حالا شاید این عدد یکی از مخرج های ما باشه یا چند عدد در این شرایط داشته باشیم، خب اشکالی ندارد حالا از بین آنها کوچک ترین را انتخاب میکنیم و به عنوان مخرج مشترک قرار میدهیم و حال چه کاری باید انجام دهیم؟ در مورد صورت کسر،مخرج که تغییر کرد خب حالا میبینیم مخرج کسر ما در چه عددی ضرب شده که مخرج مشترک ما بدست اومده صورت کسرمون رو هم در همون عدد ضرب میکنیم و حالا عملیات دلخواه رو روی کسرهای حاصل انجام میدیم.

ضرب کسر ها از اموزش ریاضی ششم فصل دوم

آموزش ریاضی ششم فصل دوم

ضرب کسر چطور انجام میشود؟ جواب خیلی ساده هستش کافیست دو کسری را که دارید صورت کسر ها را در هم ضرب کنید و حاصل جواب را در صورت کسر جدید بنویسیم و مخرج ها را در هم ضرب کنیم و در مخرج کسر جدید قرار بدهیم حالا کسری رو که بدست آوردیم حاصل ضرب دو کسر اولیه ما خواهد بود.

اما بچه ها بعضی اوقات در ضرب دو کسر میبینیم که جواب برابر با یک شد میدانید کی این اتفاق میفتد زمانی که کسر دوم ما معکوس اولی باشد یعنی ضرب معکوس یک کسر در خودش جواب را برابر با عدد 1 خواهد کرد و با این حال ما یک مفهوم جدی نیز یاد گرفتیم که کسر معکوس خواهد بود!

توضیحی مختصر بدهم خدمتتون در مورد کسر های مساوی که چی هستند ببینید گاهی اوقات صورت کسر بر مخرج بخش پذیر هست خب بخش پذیری رو بلد نیستید اصلا مشکلی نیست! کافیست مقاله مارو در مورد فصل اول ریاضی ششم بخونید.

حالا در اینجا صورت کسر برابر با یک عدد خواهد بود  در اینصورت دو کسری که بخش پذیری در آنها اتفاق افتاده اگه جواب بعد تقسیم صورت بر مخرج برابر باشد اون دو تا کسر با هم برابر هستن.

خب امیدواریم تا این قسمت از مقاله مان به حد کافی استفاده برده باشید و برایتان مفید باشد همه میدانیم که برای این حجم از مطالب این درس باید از روش درست آموزش ریاضی ششم ابتدایی استفاده کنید و این روش باید مفهومی و کامل باشه تا به بهترین نحو این درس را یاد بگیریم من این راه را برایتان نشان خواهم داد! برای اینکه 20 درصد کل درس ریاضی ششم و بقیه درس های پایه ششم را به صورت کاملا رایگان دریافت کنید کافیست چند ثانیه وقت بگذارید و فرم زیر را پر کنید.

تقسیم دو کسر از آموزش ریاضی ششم فصل دوم

آموزش ریاضی ششم فصل دوم

برای تقسیم دو کسر بر یکدیگر ما دو حالت داریم حالت اول که مخرج دو کسر برابر باشند که کار ما در این صورت خیلی ساده است و کافیست برای رسیدن به جواب صورت کسر اول رو بر صورت کسر دوم تقسیم کنیم و در اینصورت جواب این تقسیم جواب تقسیم این دو کسر خواهد بود!

ولی در حالت دوم کار ما یک ذره سخت تر میشود که البته راه حل رو کمی پیش یاد گرفتیم. در حالت دوم مخرج های دوکسر برابر نخواهد بود که در این صورت با روش مخرج مشترک گیری که یاد گرفتیم مخرج مشترک میگیریم و کسر های جدید را بدست میاریم و از این مرحله به بعد مثل روش اول صورت کسر اول رو در صورت کسر دوم تقسیم می کنیم و جواب حاصل جواب تقسیم کسر های ما خواهد بود.

ولی خب یه میانبر هم داریم دا برای این کار برای تقسیم دو کسر کافیه کسر اول رو در معکوس کسر دوم ضرب کنیم که در این صورت بدست آوردن جواب خیلی راحت تر خواهد بود.

محاسبات با کسر از آموزش ریاضی ششم فصل دوم

آموزش ریاضی ششم فصل دوم

دوستان عزیز کتاب درسی در این قسمت از آموزش ریاضی ششم فصل دوم چه مبحثی رو میخواهد به ما یاد بدهد در این قسمت خواهیم آموخت که از کسر ها چطور در محاسبات استفاده کنیم. در جدول صفحه 44 کتاب درسی ما موادی که باهاش شربت درست کردیم رو نوشته و گفته ما لیوان هایی داریم که در هر کدوم یک پنجم کیلوگرم شربت ظرفیت وجود داره خب ما چطور محاسبه کنیم؟ جواب سادست کافیه که مقدار مواد رو باهم جمع کنیم .

پس ما باید یه جمع سه تایی کسری انجام بدهیم که هیچ فرقی ندارد باز شیوه مخرج مشترک رو بکار خواهیم برد و کسر حاصل رو به دست خواهیم آورد و اون رو به ظرفیت لیوان هامون تقسیم خواهیم کرد که یه تقسیم کسری خواهد بود که کافیه مقدار کل ما که از جمع مواداولیه مون بدست آوردیم در معکوس ظرفیت لیوان که یک پنجم کیلوگرم هستش تقسیم کنیم به همین سادگی!

دوستان عزیزم رسیدیم به مرحله آخر از آموزش ریاضی ششم ابتدایی فصل اول و با مطالعه بیشتر دروس خواهید دید که نیاز به راهنمایی های درست جهت مطالعه با بازده بیشتر خواهید داشت به یک نفر راهنما که راه درست مطالعه بهتر را به شما نشان دهد و مشاور شما باشد و این راه حل هدیه امروز ما به شماست که با مشاوره رایگان به کمک شما بیایم فقط برای اینکه از مشاوره رایگان موسسه اجی مجی استفاده کنید کافیست فرم زیر را پر کنید تا با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

مرور فصل دوم آموزش ریاضی ششم

 

آموزش ریاضی ششم فصل دوم

ولی مرور! این فصل یک فصل پایه  و خیلی مهم هستش برای اینکه فصل های دیگه ریاضی ششم رو بهتر یاد بگیرید باید روی این فصل خوب کار کنید پس خوب مرور کنید و تمرین کنید و با اجی مجی نگران فصل ها و درسای دیگه خودتون نباشید در آموزش فصل قبل (فصل اول) قسمتی از فیلم استاد قهرمانی مدرس فوق العاده ریاضی ششم خدمتتون ارائه دادیم امروز قسمت دوم اون کلیپ رو مشاهده میکنید.

امیدوارم از این مقالمون لذت کافی رو برده باشین ما یه مقاله فوق العاده دیگه برای فصل  سوم ریاضی ششم داریم که حتما مطالعه کنید و حتما در قسمت پایین نظر بذارید که مطلب چطور بود و سوالاتتان را بپرسید ممنون .

guest
10 نظرات
بازخورد
مشاهده همه نظرات
مبین رضایی

من تو این قسمت مشکل داشتم واقعا ممنون

رضا قاسمی

مثل همیشه عالی

امیرحسین

برای جوابهای فصل ها مقاله ندارین؟

علی محمدی

در مورد تمرین ها من مشکل دارم چیکار کنم

فراز

ممنون خیلی مطالب مفیدی بود

ابراهیمی آذر

سلام خسته نباشید من پسرم ششم میخونه چطور میتونم محصولات شمارو براش تهیه کنم؟

متین صادقی

من توی مبحثث کسر ها خیلی مشکل دارم میشه در مورو جواب های کتاب در این موضوع هم مقاله ای تو سایت بذارید ممنونم از مجموعه اجی مجی

امیررضا

خیلی ناقص بود جواب هاروکامل ننوشتین

مریم محمدپور

خیلی عالی تمام مشکل هام رفع شد ممنونم از اجی مجی

فاطمه

برای سفارش محصولات شما چیکار باید بکنیم؟